Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Chorzy naszą siłą

czwartek, 11 lutego 2016 13:24 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
- Przez cierpienie możemy uczestniczyć w zbawianiu siebie i bliźnich - powiedział biskup Henryk Tomasik podczas Mszy św. odprawionej 11 lutego w holu oddziału rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Giserskiej w Radomiu. Po Eucharystii biskup radomski odwiedził chorych na szpitalnym oddziale.

Mszę św. z racji obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego koncelebrowali: ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas oraz kapelani: ks. Mirosław Bandos i ks. Grzegorz Wójcik.

W homilii bp Tomasik mówił, że choroba i cierpienie jest zawsze bolesnym doświadczeniem. - Jest także zaproszeniem skierowanym do innych, by mogli świadczyć miłość bliźniego. Jesteśmy sobie bardzo potrzebni, bowiem choroba i cierpienie mogą zbliżyć człowieka do Chrystusa - mówił ordynariusz radomski.

Dalej mówił o "darze trudnego dobra", czyli zniewadze, krzywdzie, ale także samotności, bólu, cierpieniu i chorobie. - W takich sytuacjach możemy być bliżej Chrystusa cierpiącego. Co więcej, możemy uczestniczyć w zbawianiu siebie i innych przez wynagrodzenie. Dzisiaj prosimy o siłę potrzebną nam wszystkim, by trudne doświadczenia życiowe łączyć z tajemnicą kielicha Chrystusa i Jego krzyża - zakończył biskup Tomasik.

Ks. Grzegorz Wójcik poinformował, że 80 procent wszystkich chorych uczestniczy w nabożeństwach odprawianych przez kapelanów. - Wprawdzie mamy tutaj warunki polowe, bowiem nie ma kaplicy, ale ludzie doceniają ten element duchowy w szpitalnym korytarzu - powiedział ks. Wójcik. Dodał, że Światowy Dzień Chorego jest okazją do wdzięczności dla całej służby zdrowia i wolontariuszy, okazją, by odwiedzić chorych, pomodlić się z nimi, szczególnie w trwającym Roku Miłosierdzia.

Krystyna Gamecka-Stanisławek jest ordynatorem oddziału rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Giserskiej w Radomiu. - Obchody Światowego Dnia Chorego są szczególnym wydarzeniem, bowiem nasi chorzy długotrwale cierpią. Msza św. polowa odprawiana w takich warunkach stwarza niesamowitą atmosferę, nawet niepraktykujący uczestniczą w nabożeństwach. Takie wydarzenia jednoczą ludzi - powiedziała dr Gamecka-Stanisławek.

Po Eucharystii biskup radomski odwiedził chorych na szpitalnym oddziale. Chorzy wyrażali wdzięczność za modlitwę przy ich łóżkach. Mówili, że takie dni są potrzebne, bo łatwiej jest przeżywać swoją chorobę i cierpienie.