Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Dukli, prezbiter
Dziś jest: 08 lipca 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Foto i sacrum

sobota, 13 lutego 2016 23:43 / Autor:
Ponad 40 osób wzięło udział w kursie pastoralno - liturgicznym dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego, który odył się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Taki kurs jest przeprowadzany co roku. Fotografowie czy kamerzyści muszą mieć bowiem zgodę na dokumentację uroczystości religijnych. Najczęściej chodzi o śluby, chrzty, ale nie tylko. - W czasie kursu fotografowie, kamerzyści poznają litugię już w takim szerszym kontekście. Poznają charakterystyczne elementy celebracji sakramentów. Poznają również prawo związane z tym jak dokumentować, co wolno, a czego nie wolno robić w kościele. W czasie wykładów dowiadują się również jak mają zachować się w kościele - mówi organizator kursu ks. Stanisław Piekielnik z Wydziału ds. Środków Społecznego Przekazu Kurii Diecezji Radomskiej. Podkreśla on duże znaczenie umiejętności dyskretnej pracy fotografów i kamerzystów, by nie przysłaniali tego, co dzieje się na ołtarzu, nie odciągali uwagi wiernych od rzeczy najważniejszych. Warto zwrócić też uwagę na rzeczy wydawałoby się prozaiczne jak strój czy obuwie, które powinno pozwalać cicho przemieszczać się po świątyni.

Wykłady podczas kursu przeprowadzili: redaktor naczelny radomskiego Gościa Niedzielnego ks. Zbigniew Niemirski, liturgista ks. Tomasz Herc i duszpasterz w Skaryszewie ks. Arkadiusz Bieniek.

Uczestnicy przyjechali na kurs z różnych zakątków diecezji radomskiej od Kozienic po Opoczno,czy Starachowice. Byli także kursanci z archidiecezji warszawskiej. Chwalili sposób prowadzenia kursu. Uzyskanie licencji nie było jedynym celem. Przyznali, że wiele się dowiedzieli z zakresu liturgii i będą teraz mogli pewnie, ale i z zachowaniem wszelkich reguł poruszać się jako fototografowie czy kamerzyści na uroczystościach religijnych.

Na koniec kursu uczestnicy otrzymali bezterminowe upoważnienie, które pozwala pracować im w obiektach sakralnych w całej Polsce. 

 

Zapraszamy do nas: