Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

DIECEZJA RADOMSKA

Trwa najważniejszy tydzień

poniedziałek, 21 marca 2016 10:01 / Autor:
Dino_b/flickr.com
Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień Męki, Śmierci oraz Zmartwychwstania Chrystusa.

- W niektórych językach używa się pojęcia - przypomina ks. bp Piotr Turzyński, Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej. - W języku polskim mówimy o wielkości – zaznacza.

Tydzień Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa tworzy święte triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Piątek oraz Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. - Rozpoczynamy dni, w których myślimy o Chrystusie, który przyszedł właśnie dla tej godziny, tego czasu i momentu, aby z miłości przelać krew dla nas – zaznacza bp Piotr Turzyński.

Ks. bp Piotr Turzyński będzie przewodniczył liturgii Wielkiej Soboty w radomskiej katedrze Opieki NMP. Z kolei Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Zarazem pierwszy dzień Triduum Paschalnego. O godz. 10.00 w radomskiej katedrze sprawowana będzie msza święta z udziałem kapłanów z całej diecezji połączona z poświęceniem Oleju Krzyżma. Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej połączona z obrzędem umycia nóg będzie o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie Biskup Radomski, Henryk Tomasik.

W Wielki Piątek nie jest sprawowana Msza św. W kościołach sprawowana jest tylko Liturgia Męki Pańskiej z Adoracją Krzyża Świętego oraz – według Polskiej Tradycji – Droga Krzyżowa.

W Wielką Sobotę trwa adoracja przy Grobie Pańskim. Tego dnia święcimy pokarmy, które będą spożywane na wielkanocnym stole. Wieczorem z kolei trwa Liturgia Światła i Wody, Liturgia Słowa oraz Liturgia Chrzcielna. Obrzędy te stanowią integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego. Tego wieczoru rozbrzmiewają kościelne dzwony i śpiewa się uroczyste „Alleluja”.

Wieczorne nabożeństwo łączy się z poranną procesją rezurekcyjną.