Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

DIECEZJA RADOMSKA

Wtedy mieli po 20 lat... Niezwykła rocznica

czwartek, 21 kwietnia 2016 16:28 / Autor:
fot. arch. prywatene W. Gotkiewicz
W tym roku mija pięćdziesiąt lat istnienia radomskiego Duszpasterstwa Akademickiego. Mało kto pamięta tamte czasy. Udało nam się dotrzeć do tych, którzy dokładnie wiedzą, co działo się w radomskim kościele pół wieku temu.
O radomskim Duszpasterstwie Akademickim dziś mówimy nie bez powodu. Było ono bowiem swoistym prezentem dla kościoła radomskiego na tysiąclecie chrztu Polski. W tym roku zatem duszpasterstwo w Radomiu ma swoje złote urodziny. Jednym z głównych architektów tej ważnej komórki studenckiej był nieżyjący od dwóch lat znany radomski teolog, ks. doktor Franciszek Borowski. Wspomina Wanda Gotkiewicz, jedna z pierwszych studentek Księdza Doktora:
Należy pamiętać, że na lata sześćdziesiąte przypadał prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych okresów dla kościoła katolickiego w Polsce. Tzw. czwarty departament Urzędu Bezpieczeństwa prześladował nie tylko duchownych, ale też świeckich. Za przynależność do Duszpasterstwa groziło relegowanie z uczelni. Wanda Gotkiewicz:
Mimo to, na spotkania duszpasterskie przychodziło wielu studentów.
W Radomiu działały początkowo dwa ośrodki Duszpasterstwa Akademickiego – jeden przy kościele farnym (św. Jana na Starym Mieście), którym kierował ks. Franciszek Borowski. Drugi działał przy ówczesnym kościele NMP, czyli dzisiejszej katedrze. Tym z kolei opiekował się ks. Infułat Jerzy Banaśkiewicz. Jednym z pierwszych członków Duszpasterstwa Akademickiego był Jan Rejczak, radomski polityk, szef Klubu Inteligencji Katolickiej.
Jan Rejczak opowiedział nam też o doświadczeniach z Warszawskiego kościoła pw. św. Jakuba:
W latach siedemdziesiątych w tradycję DA zaczęła się wpisywać wizyta kolędowa w pokojach studenckich ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej.
Studia to także czas spędzany w gronie przyjaciół. Także podczas letnich obozów w górach. Całodobową wyprawę na Baranią Górę wspomina Andrzej Galiński, studiował w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej w latach 1969-1973:
Dziś członkami radomskiego Duszpasterstwa są studenci radomskiego Uniwersytetu oraz uczelni niepublicznych. Formacją kierują ks. Marek Adamczyk oraz ks. Artur Chruślak:
Obchody 50. urodzin Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu odbędą się w październiku wraz z inauguracją Roku Akademickiego.
Zapraszamy do nas: