Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Bądźcie aniołami, które prowadzą do Kościoła!

sobota, 11 czerwca 2016 13:32 / Autor:
Diecezja radomska cieszy się z sześciu nowych diakonów. Dziś w radomskiej katedrze odbyły się święcenia diakonatu.

Uroczystej Mszy Św. przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński. - Błogosławcie. Macie nieść Eucharystię, bo Kościół żyje dzięki Eucharystii. To jest żywy Jezus. Będziecie Go zanosić do ludzi chorych, samotnych, cierpiących, zasmuconych życiem. Nieście Eucharystię jak światło, jak nadzieję, jak siłę, jak największy skarb Kościoła. Bądźcie naprawdę sługami Kościoła, bądźcie naprawdę sługami Ewangelii, bądźcie sługami Eucharystii i bądźcie sługami pokoju. Bądźcie aniołami, które prowadzą do Kościoła - mówił w homilii biskup Turzyński.

To bardzo ważna liturgia dla wyświęcanych. Najpierw zostali przedstawieni z imienia i nazwiska, a następnie wybrani do stanu diakonatu. 

Następnie uroczyści przyrzekli posłuszeństwo biskupowi. Zobowiązali się też do życia w celibacie i regularnego odmawiania Liturgi Godzin. Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych leżeli na twarzy na posadzce. Podobnie zrobią za rok podczas święceń kapłańskich. Kluczowym momentem liturgii było nałożenie rąk przez biskupa i odmówienie modlitwy święceń. - Prosimy Cię, Panie, ześlij na nich Ducha Świętego, aby ich umocnił siedmiorakim darem Twojej łaski do wiernego pełnienia dzieła posługi. Niech odznaczają się wszystkimi cnotami: miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i przestrzeganiem duchowej karności. Niech w ich obyczajach jaśnieje zachowywanie Twoich przykazań, aby czystość ich życia pociągała lud Boży do naśladowania. Niech świadectwo czystego sumienia pomaga im mocno i niezachwianie trwać w Chrystusie. Niech naśladując na ziemi Twojego Syna, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć, dostąpią królowania z Nim w niebie - wybrzmiewały słowa modlitwy konsekracyjnej. Po wyświęceniu nowi diakoni otrzymali właściwy strój.

Diakoni pomagają biskupom i księżom w pracy duszpasterskiej. Głoszą Ewangelię, mogą udzielać Komunii, chrztu, asystować przy ślubach, przewodniczyć modlitwom, obrzędom pogrzebu, nosić Wiatyk do chorych, a także mówić kazania.  Znakiem diakona jest skrzyżowana stuła i szata zwana dalmatyką. O roli diakonów mówił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun.

Nowi diakoni diecezji radomskiej:

- dk. Mateusz Czernik z par. św. Wojciecha w Skrzyńsku

- dk. Krzysztof Kołtunowicz z par. Podwyższenia Krzyża Św. w Przytyku

- dk. Rafał Kosowski z par. Zwiastowania NMP w Jastrzębi

- dk. Paweł Męcina z par. św. Mikołaja w Końskich

- dk. Mateusz Nowak z par. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu

- dk. Sylwester Podgórski z par. bł. Annuarity w Radomiu