Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

840 lat opactwa cysterskiego w Sulejowie

środa, 21 września 2016 11:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Obchody 840-lecia ufundowania klasztoru cystersów w Sulejowie, odbędą się w najbliższą sobotę, 24 września. Mszy świętej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył o. Piotr Chojnacki, prezes Kongregacji Polskiej Zakonu Cysterskiego. Warto dodać, że cztery lata temu zespół opactwa cystersów został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP.

W tym roku mija również 20. rocznica powrotu cystersów do Sulejowa. Kościół i klasztor zostały im zwrócone po 167 latach. Obecnie znajduje się tutaj przeorat zwykły. Obowiązki duszpasterskie prowadzone są przez cystersów z Wąchocka. - W pobliżu wsi Sulejów  Kazimierz Sprawiedliwy funduje klasztor i sprowadza właśnie w roku 1176, konwent dwunastu mnichów zwanych cystersami z burgundzkiego Morimond - mówi opat z Wąchocka o. Eugeniusz Augustyn. Dodał, że do dzisiaj zachowało się tylko wschodnie skrzydło klasztorne, będące najstarszą częścią claustrum. Obejmuje ono zakrystię i kapitularz. Ponadto zachował się budynek arsenału, który również trzeba odrestaurować.

Początki opactwa w Sulejowie to 1176 rok. W kapitularzu, który zachował cechy romańskie, obecnie mieści się muzeum, zawierające cenne eksponaty: wizerunek Kazimierza Sprawiedliwego, opata Schenkinga, unikalny tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą z pierwszej połowy XVI w. oraz liczne szaty liturgiczne. Po skrzydle południowym pozostały fundamenty i ściana południowa, po zachodnim tylko fundamenty.

Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego został wzniesiony prawie w całości z piaskowca szydłowieckiego (mury zewnętrzne, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne), reszta z cegły. Nad dawnym wejściem bocznym znajduje się romański tympanon z końca XII w. przedstawiający płaskorzeźbiony krzyż wczesnochrześcijański, po bokach którego jest słońce, księżyc i ptak jako symbole śmierci Chrystusa. Nad romańskim portalem wejścia głównego umieszczony jest maswerk z XIII wieku. Wnętrze jest późnoromańskie.