Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Młodzież wspominała "świętego Franciszka z Radomia"

piątek, 05 maj 2017 11:20 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu modliła się w 76. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Bolesława Strzeleckiego. Msza święta była celebrowana w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. Ks. Strzelecki był prefektem Szkoły Handlowej, poprzedniczki Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Mszy Świętej w intencji byłych więźniów obozów koncentracyjnych, ofiar wojny oraz społeczności szkoły przewodniczył ks. Mirosław Dragiel, kapelan Policji Garnizonu Mazowieckiego. W obchodach uczestniczyli byli więźniowie, rodzina ks. Strzeleckiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców Polskich, założyciela szkół handlowych w Radomiu, uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych, mieszkańcy Radomia. Życiorys Męczennika przedstawił uczeń Artur Kozera, wiersz poświęcony Jego pamięci – nauczycielka Bożena Błaszczyk-Ziętek. 

Homilię wygłosił ks. Dominik Frączek z parafii Matki Bożej Częstochowskiej, który ukazał wielkie człowieczeństwo ks. Strzeleckiego oraz jego wrażliwość na ludzką biedę. Opierając się na fragmentach książki ks. Alberta Warso „Radomski święty Franciszek”, ukazał sytuacje dnia codziennego ks. Bolesława z relacji naocznych świadków. Podkreślił, że przykład życia błogosławionego powinien nas motywować do pogłębiania wiary przez dzieła miłosierdzia.

W trakcie obchodów wystawiono historyczne sztandary - pierwszy sztandar szkoły poświecony przez bł. ks. Strzeleckiego z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz sztandar Zarządu Okręgowego Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych poświęcony przez Jana Pawła II. Poczty sztandarowe stanowili uczniowie „ekonomika”. 

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli do kaplicy Św. Maksymiliana Kolbe w dolnej części kościoła, gdzie modlono się oraz złożono kwiaty przy tablicy ks. Strzeleckiego. Tablica powstała w 2011 roku z inicjatywy Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz środowiska byłych więźniów. Od 2008 r. szkoła, pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego Bożeny Błaszczyk-Ziętek, opiekuje się dziedzictwem radomskiego środowiska byłych więźniów obozów koncentracyjnych: sztandarem, grobem-pomnikiem, pamiątkami oraz kaplicą - mauzoleum św. Maksymiliana Kolbe w kościele garnizonowym.

Błogosławiony ksiądz Bolesław Strzelecki urodził się 10 czerwca 1896 roku w miejscowości Poniemoń na Suwalszczyźnie. Wychowywał się w Kuźni, parafia Jastrząb. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał doktorat prawa kanonicznego. Ksiądz Bolesław Strzelecki związał swoje życie kapłańskie z Radomiem. Od 1924 roku był prefektem Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych. W roku 1930 poświęcił pierwszy sztandar szkoły z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Uczył w Państwowym Seminarium Nauczycielskim oraz w Państwowej Szkole Przemysłowej. Był kapelanem pułku piechoty w stopniu majora, kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego i więzienia, sprawował opiekę nad dziećmi w Ochronie Towarzystwa Dobroczynności, pracował jako opiekun Stowarzyszenia świętej Zyty w radomskiej katedrze. Był rektorem kościoła św. Trójcy i proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach, gdzie natychmiast zorganizował kuchnię dla biednych. W swej kapłańskiej posłudze odznaczał się duchem niesienia pomocy potrzebującym i biednym. Zyskał opinię "świętego Franciszka z Radomia".

5 kwietnia 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu (Nr obozowy 13002). W obozie wypełniał dzieła miłosierdzia - podtrzymywał współwięźniów na duchu i dzielił się z innymi swoimi racjami żywnościowymi. W obozie miał przezwisko „głodomór”, gdyż żebrał o chleb dla innych. Wyczerpany nadludzką pracą, głodem i na skutek pobicia kijem dębowym przez vorarbajtera Nitasa zmarł w szpitalu obozowym 2 maja 1941 r. w wigilię Matki Bożej Królowej Polski. Zmarł w opinii świętości i męczeństwa, miał 45 lat. Ciało błogosławionego Bolesława spalono w krematorium.

Dnia 13 czerwca 1999 roku w Warszawie Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił księdza Bolesława Błogosławionym, w grupie 108 heroicznych męczenników nazizmu.