Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska
Dziś jest: Poniedziałek, 13 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Żywa Korona Maryi na 300. rocznicę koronacji

sobota, 19 sierpnia 2017 20:01 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej (fb)
Jakub Szczechowski

Za tydzień, w sobotę na Jasnej Górze odbędą się główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Biskupi zachęcają do włączenia się w akcję "Żywa korona Maryi".

 

- Inicjatywie tej przyświeca idea, aby osobiste życie kształtować według zasad Ewangelii, jako urzeczywistnienie oddania się Matce Bożej, którego wyrazem są złote korony na Jej skroni - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski. Akcja podzielona jest na pięć etapów. Pierwszy krok to przesłanie na Jasną Górę swojego zdjęcia. Wszystkie fotografie umieszczone zostaną w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego, a następnie w Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze. Na odwrocie zdjęcia należy napisać, jaki duchowy dar chcemy ofiarować Matce Bożej np. modlitwę, dobry uczynek, wyzwolenie z nałogu. Każdy, kto nadeśle takie zdjęcie, otrzyma wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej w formacie A4. Kolejny krok to pobranie aplikacji na smartfona. Pozwoli ona otrzymywać codziennie myśl, pomagającą pogłębić relację z Maryją. Ostatni etap to tzw. selfie dla Maryi. Powstanie ogromna elektroniczna mozaika ze zdjęć uczestników akcji. Szczegóły można znaleźć TU.

Przypomnijmy, że koronacja jasnogórskiego obrazu miała miejsce w 1717 roku i była pierwszą poza Rzymem. Korony przesłał papież Klemens XI. Było to dopełnienie ślubów złożonych przez króla Jana Kazimierza po obronie Jasnej Góry przed Szwedami. - Uroczystość koronacyjna w 1717 r. zjednoczyła na Jasnej Górze Polaków, stając się ogólnonarodową manifestacją wiary. Ten akt uznający Maryję za Królową Polski był punktem odniesienia w wielu, nierzadko trudnych momentach polskiej historii. Jasna Góra stała się Duchową Stolicą Polski i celem licznych pielgrzymek, a tym samym źródłem odnowy życia zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Ojcowie Paulini wraz z Pasterzami Kościoła w Polsce, w Roku Jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu, zapraszają do dziękczynienia Bogu za przymierze z Królową Polski - czytamy w komunikacie KEP.

26 sierpnia o godz. 11 sprawowana będzie na Jasnej Górze Suma Pontyfikalna z udziałem Episkopatu Polski oraz Władz Państwowych. Natomiast o godz. 21 zaprezentowane zostanie widowisko artystyczne ku czci Królowej Polski.