Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Rowerem po sanktuariach

poniedziałek, 30 września 2013 15:24 / Autor:

Ośmiu niestrudzonych rowerzystów odwiedziło w ciągu minionego weekendu pięć sanktuariów diecezji radomskiej.

Ośmiu niestrudzonych rowerzystów odwiedziło w ciągu minionego weekendu pięć sanktuariów diecezji radomskiej. To uczestnicy organizowanej przez Akcję Katolicką Pielgrzymki Rowerowej do Sanktuariów Diecezji Radomskiej. W sumie kolarze od piątku do niedzieli przemierzyli 240 km z dość dużą prędkością, bo ponad 20 km/h. Nawiedzili sanktuaria w Skarżysku - Kamiennej, Czarnej, Paradyżu, Studziannie i Skrzyńsku.Wśród pielgrzymów był Jacek Puchała:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

To pierwszy etap pielgrzymki. Drugi etap odbędzie się 11 - 13 października i obejmie sanktuaria w Kałkowie, Wysokim Kole i Błotnicy. W sumie to prawie 500 kilometrów. Uczestnicy pielgrzymki mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego.O zapisach na pielgrzymkę można przeczytać na stronie www.ak.radom.pl. Informacji można zasięgnąć także u organizatorów: Dariusza Sajaka (tel. 509 231 943) oraz Jacka Puchały (tel. 693 441 139). Patronem medialnym pielgrzymki jest Radio Plus Radom.

Szczegółową relację z pielgrzymki nadesłał nam Dariusz Sajak z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej na radomskim Idalinie:

Uczestnicy zebrali się pierwszego dnia o godzinie 16:00 w Kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela /Fara/ w Radomiu. Przed obrazem św. Kazimierza – patrona miasta i diecezji – odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził nasz przewodnik na pielgrzymim szlaku, Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej Ks. Grzegorz Wójcik, po czym na drogę pielgrzymowania pobłogosławił nam ks. Proboszcz Mirosław Nowak. Pierwszy etap naszego pielgrzymowania prowadził do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej Miłosierdzia. W tym etapie pielgrzymowania towarzyszyli nam na rowerach księża: ks. Mirosław Bandos i ks. Sebastian Paul. W tak miłym towarzystwie i miłej atmosferze dotarliśmy do celu pierwszego etapu. Po zakwaterowaniu i kolacji wysłuchaliśmy historii powstania parafii i ostrobramskiego sanktuarium w Skarżysku, a tą historię przybliżyła nam pani przewodnik, która opiekuje się sanktuarium i oprowadza pielgrzymów. Po tej lekcji historii udaliśmy się do Kaplicy Ostrobramskiej na apel przed obrazem Matki Bożej, gdzie powitał nas Kustosz tego miejsca - ksiądz prałat dr Jerzy Karbownik. Po odśpiewaniu Bogurodzicy i Apelu ks. Prałat poprowadził rozważania zakończone odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Otrzymawszy błogosławieństwo, udaliśmy się na spoczynek. Kolejny dzień naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kaplicy po odsłonięciu obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej Miłosierdzia. Wraz z nami w tej liturgii uczestniczyła grupa pielgrzymów przybyłych spod Warszawy. Po błogosławieństwie i chwili osobistej modlitwy poczyniliśmy starania do wyruszenia na kolejny etap do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej.Nim wsiedliśmy na rowery wysłuchaliśmy konferencji naszego księdza przewodnika. Tematem były słowa „credo” – Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego. Swoje słowo ks. Grzegorz oparł o naukę Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Jadąc na rowerach mieliśmy możliwość podziwiania przepięknych widoków i pejzaży ubranych w barwy rozpoczętej dopiero co jesieni. By nacieszyć się pięknem przyrody i chwilę odpocząć, zatrzymaliśmy się przy kościele parafialnym w Odrowążu , gdzie przywitał nas proboszcz ks. Stanisław Malec. Ruszyliśmy dalej, by po godzinie dotrzeć do Matki Bożej Wychowawczyni. Opiekę nad tym Sanktuarium sprawują księża Pallotyni. Tu w kaplicy mieszczącej się w domu rekolekcyjnym odmówiliśmy część radosną Różańca rozważając postawę Maryi i naukę, jaka płynie dla nas i naszego życia z Jej posłuszeństwa Bogu. Po tej modlitwie klękliśmy w Świątyni przed obraz Matki Bożej Wychowawczyni na modlitwę indywidualną.

Następnie udaliśmy się w drogę do jedynego w naszej diecezji Sanktuarium nie Maryjnego, do Sanktuarium Chrystusa Cierniem Ukoronowanego Miłosiernego i Krwi Chrystusa. Pielgrzymując na tym etapie rozważaliśmy poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Zatrzymując się co 3, 4 kilometry wsłuchiwaliśmy się w słowa napisane w oparciu o wypowiedzi bł. Jana Pawła II przez ks. Szymona Muchę, po czym w modlitwie przepraszaliśmy i prosiliśmy o wybaczenie: zła, grzechu, słabości, nienawiści, złości, niekompetencji, kradzieży, złego rozporządzania dobrem wspólnym, braku miłości, w i na każdej płaszczyźnie życia wspólnotowego i społecznego. Tak odprawiając to nabożeństwo dotarliśmy do Sanktuarium w Paradyżu. W Świątyni przed obrazem Chrystusa Cierniem Ukoronowanego Miłosiernego i Krwi Chrystusa powitał nas i przedstawił krótki rys historyczny tego miejsca ks. Wikariusz Łukasz Jabłoński. Po prezentacji odmówiliśmy Litanię do Krwi Chrystusa. Nastąpiło zasłonięcie cudownego obrazu i wystawienie Najświętszego Sakramentu, a przed Nim modlitwa pierwszą częścią Gorzkich Żali. Po tym pokutnym nabożeństwie ks. Grzegorz skierował do nas kolejne słowa konferencji, tym razem o wierze na podstawie Listu Papieża Benedykta XVI na Wielki Post.Po cichej modlitwie i pożegnaniu z gospodarzem tego miejsca udaliśmy się do Psar-Jankowa na nocleg, do sióstr Prezentek, które opiekują się przyklasztornym domem pielgrzyma i modlitwy. Tu, w klasztornej kaplicy, po odśpiewaniu Apelu modliliśmy się kompletą – modlitwą na zakończenie dnia z Liturgii Godzin. Potem nastapiła katecheza o Kościele „jednym, świętym, powszechnym i apostolskim” zbudowanym na fundamencie Apostołów w oparciu o nauczanie Papieża Benedykta XVI – katecheza przeprowadzona przez piszącego te słowa.

Niedzielny poranek przywitał nas bardzo gęstą mgłą. Już o godzinie 6:45 udaliśmy się na poranne modlitwy. Wraz z siostrami odmówiliśmy Jutrznię – poranną modlitwę z Liturgii Godzin. Wysłuchaliśmy konferencji ks. przewodnika o Bogu Stworzycielu.Po śniadaniu i podziękowaniu siostrom, na dalszą pielgrzymią drogę błogosławił nas ks. Kapelan Jan Madej. W gęstej mgle udaliśmy się w kierunku Studzianny – Sanktuarium Świętej Rodziny. Kustoszami tego świętego miejsca są księża z Oratorium św. Filipa Neri. Liturgia kościoła 29 września wspomina świętych Archaniołów. W tym Sanktuarium corocznie odbywa się odpust we wspomnienie Archaniołów. Przybywa tam bardzo wiele osób z różnych stron kraju jak również z zagranicy. Znajdujemy w tym gwarze i wielkiej ilości osób moment by pokłonić się Świętej Rodzinie w Jej cudownym wizerunku, przedstawić swoje intencje.Uczestniczyliśmy w Eucharystii celebrowanej przez naszego księdza przewodnika w kaplicy klasztornej. Po modlitwie Anioł Pański w południe ruszyliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej. W dobrym tempie i w słonecznej już aurze dotarliśmy do Drzewicy. Zatrzymujemy się przy Kościele parafialnym, by chwilę odpocząć. Niespodziewanie zostajemy zaproszeni przez Ks. Kan. Adama Płuciennika, proboszcza tego miejsca, a zarazem kościelnego asystenta POAK w Drzewicy, na plebanię na miły poczęstunek.Po godzinnym odpoczynku, obdarzył nas na drogę dobrym słowem życząc nam szerokości. Ruszyliśmy do Skrzyńska, gdzie przed cudownym obrazem Matki Bożej Staroskrzyńskiej wysłuchaliśmy historii tej świątyni i obrazu słynącego łaskami od wieków, łaskami których i dziś ludzie tu modlący się dostępują. Tymi historiami podzielił się z nami kustosz tego sanktuarium ks. Kan. Andrzej Szewczyk. Jeszcze chwila modlitwy, adoracji i wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Ruszyliśmy na ostatni odcinek tej części Pielgrzymki Rowerowej Do Sanktuariów Diecezji Radomskiej. Do Radomia do Parafii św. Jana Chrzciciela /Fara/ dotarliśmy około godziny 18:30. Tu nastąpiło rozwiązanie grupy pielgrzymów na rowerach.

Pielgrzymując do Sanktuariów Naszej Diecezji wieźliśmy ze sobą intencje: Papieża Franciszka szczególnie o pokój na świecie, modliliśmy się za pasterza naszej diecezji biskupa Henryka Tomasika, o potrzebne łaski i mądrość do kierowania Kościołem radomskim i szczególne błogosławieństwo na czas przygotowania i przeżywania Światowych dni Młodzieży w Polsce. Polecaliśmy też nasze własne intencje.

Dariusz Sajak – POAK parafia św. Stefana w Radomiu Idalin.

PROGRAM PIELGRZYMKI

11-13 października, ok. 250 km

1 dzień, piątek - 11 października 2013r. – Zbiórka godz. 15.15 (FARA) Radom – Kałków (ok. 60 km, nocleg w Kałkowie)

2 dzień, sobota – 12 października 2013r. Kałków - Wysokie Koło (ok. 90 km, nocleg w Wysokim Kole)

3 dzień, niedziela – 13 października 2013r. Wysokie Koło – Błotnica - Radom (ok. 100 km)

 

autorem poniższych zdjęć jest Dariusz Sajak