Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Róża z Viterbo, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 06 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Po odpust do skaryszewskich klarysek

czwartek, 23 listopada 2017 11:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Stolica Apostolska wydała dekret, na mocy którego wierni nawiedzający kaplicę w klasztorze sióstr klarysek w Skaryszewie koło Radomia, mogą otrzymać odpust zupełny. Decyzja Watykanu ma związek z rozpoczętym Jubileuszowym Rokiem bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski. Skaryszewska wspólnota klarysek to jedyny zakon klauzurowy w diecezji radomskiej. 

Siostra Teresa Dygas przełożona klasztoru poinformowała, że klaryski rozpoczęły 19 listopada Jubileuszowy Roki bł. Salomei z racji 750. rocznicy jej śmierci. Będzie on trwał do 31 grudnia 2018 roku.

Dlatego też na prośbę biskupa radomskiego Henryka Tomasika Stolica Apostolska wydała dekret, na mocy którego wierni nawiedzający kaplicę w roku jubileuszowym i modlący się w niej za wstawiennictwem bł. Salomei przy jej relikwiach, mogą otrzymać odpust zupełny.

- Zapraszamy więc wszystkich do odwiedzania bł. Salomei w naszej kaplicy. Zamierzamy od stycznia do grudnia 2018 roku, w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 19 uwielbiać Boga przez wstawiennictwo bł. Salomei na nabożeństwie eucharystycznym w naszej kaplicy i modlić się przede wszystkim za osoby żyjące w związkach niesakramentalnych i za narzeczonych, by otrzymali łaskę trwania w czystości - mówi Matka Ksieni skaryszewskiego klasztoru.

- Chcemy zaprosić wszystkich wiernych naszej diecezji do włączenia się w radość przeżywania jubileuszu bł. Salomei, ale głównie zapraszamy osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, narzeczonych oraz przyjaciół i bliskich tych osób, by oddawali się pod opiekę bł. Salomei i przyzywali jej wstawiennictwa - dodała s. Dygas.

Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) nawiedzając od 19 listopada 2017 roku do 31 grudnia 2018 kaplicę klarysek w Skaryszewie.

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, "po wyrzeczeniu się jakiekolwiek grzechu i postanowieniu wypełnienia, kiedy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, jeśli z jubileuszowymi celebracjami będą łączyć się duchowo, modlitwy i cierpienia swoje lub niedogodności życia Miłosiernemu Bogu ofiarując".

Klasztor klarysek w Skaryszewie powstał z fundacji krakowskiej. W 1996 r. ówczesny biskup radomski Edward Materski przekazał siostrom plac i budynek w stanie surowym. Rok później metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski poświęcił nowy klasztor. Pierwsza kapituła wyborcza odbyła się w marcu 1998 r. Pierwszą ksienią (przełożoną) została s. Zofia Tracz. To dzięki skaryszewskiej fundacji, po blisko ośmiu wiekach siostry klaryski powróciły w miejsce, w którym rozpoczęła się historia ich zakonu na ziemiach polskich - do Sandomierza.

Skaryszewski klasztor nosi tytuł Matki Bożej Miłosierdzia - NMP Ostrobramskiej. Został założony 8 grudnia 1997 roku, a jego kanoniczna erekcja miała miejsce 3 marca 1998 roku.

Bł. Salomea Piastówna (1211 lub 1212 - 1268) była księżniczką, która odrzuciła koronę królewską i wybrała ubóstwo idąc śladem św. Franciszka i św. Klary. Była pierwszą polską klaryską, córką Leszka Białego, księcia krakowskiego. Wraz z kilkoma siostrami przybyłymi z Pragi Czeskiej utworzyły w XIII w. wspólnotę w Zawichoście i wbudowały tam klasztor.