Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Dukli, prezbiter
Dziś jest: 08 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół partnerem w walce ze smogiem

czwartek, 21 grudnia 2017 11:59 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Władze Mazowsza proszą Kościół o włączenie się antysmogową kampanię. Marszałek Adam Struzik w liście do biskupa radomskiego Henryka Tomasika zwrócił się, by parafie podjęły się działań edukacyjnych, mających na celu ograniczenie "niskiej emisji" do powietrza i poprawę jego jakości.

Marszałek Adam Struzik napisał, że wprowadzenie uchwały antysmogowej dla Mazowsza to istotny krok w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Przypomniał też wypowiedź papieża Franciszka, że "zniszczenie środowiska ludzkiego jest rzeczą bardzo poważną nie tylko dlatego, że Bóg powierzył człowiekowi świat, ale także dlatego, że samo ludzkie życie jest darem, który trzeba chronić przed różnymi formami degradacji".

Samorządowiec zwraca uwagę, że w Polsce znacznie rozpowszechniony jest naganny zwyczaj palenia odpadów w domowych piecach, podczas którego do powietrza przedostaje się wiele toksycznych substancji. Dlatego też apel władz województwa mazowieckiego ma za zadanie edukację społeczeństwa poprzez zwiększenie świadomości ekologicznej oraz wskazanie konsekwencji, jakie dla zdrowia i dla środowiska niesie spalanie odpadów w piecach.

Marszałek Struzik prosi biskupa radomskiego, by księża z diecezji radomskiej, obejmującej teren województwa mazowieckiego, włączyli się w tę dyskusję i działania. - Chciałbym zwrócić się z prośbą, aby do apeli i działań władz samorządowych oraz organizacji walczących z problemem smogu, dołączył również Kościół. Mając na uwadze autorytet, jakim obdarzeni są księża, nie tylko jako przewodnicy duchowi, ale również wychowawcy, proszę księdza biskupa, aby księża z parafii diecezji radomskiej, włączyli się w dyskusję i działania edukacyjne, których celem jest ograniczenie "niskiej emisji" do powietrza i poprawę jego jakości - zachęca marszałek Struzik.

Według Europejskiej Agencji Środowiska, Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. O wpływie złego stanu jakości powietrza informuje raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, że co roku 28 tys. Polaków umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza. Największy udział w zanieczyszczeniu powietrza ma tzw. "mała emisja", która jest związana z emisją pyłów i szkodliwych gazów, pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych, a także domowych pieców grzewczych, gdzie spalanie węgla o niskiej jakości czy odpadów odbywa się w sposób nieefektywny.

Zapraszamy do nas: