Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Łaski Bożej
Dziś jest: Wtorek, 07 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

A.D. 2017 w Kościele radomskim

czwartek, 28 grudnia 2017 13:48 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Warto przypomnieć ważne wydarzenia w diecezji radomskiej, które miały miejsce w 2017 roku.

STYCZEŃ

Bp Henryk Tomasik zainaugurował 2 stycznia Rok bł. Honorata Koźmińskiego w diecezji radomskiej. W grudniu 2016 roku minęło 100 lat od śmierci odnowiciela życia zakonnego w Polsce. Stąd też inicjatywa Sejmu RP, który ustanowił 2017 rok Rokiem bł. Honorata Koźmińskiego. W diecezji radomskiej w kilkunastu domach działają duchowe córki bł. Honorata. To m.in. Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej, Zgromadzenie Najświętszego Imienia Jezus pod opieką Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

LUTY

Ognia, mocy i wrażliwości na wiatr Ducha Świętego życzył bp Henryk Tomasik osobom konsekrowanym, które przybyły do kościoła św. Trójcy w Radomiu. 2 lutego obchodzony był Dzień Osób Konsekrowanych. W czasie liturgii zbierano ofiary do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych. W diecezji radomskiej jest ponad 400 osób konsekrowanych, w tym 320 sióstr i 80 ojców i braci zakonnych. - Mamy też 3 dziewice konsekrowane, 1 wdowę konsekrowaną. Kilka następnych kobiet przygotowuje się do złożenia ślubów. Mamy też kilkunastu członków instytutów świeckich - powiedział ks. Walkiewicz. W diecezji jest w sumie 48 kobiecych domów zakonnych i 15 męskich domów zakonnych. Jest także jeden zakon klauzurowy sióstr klarysek w Skaryszewie.

Siostry służki są pogrążone w żałobie po tragicznej śmierci dwóch swych sióstr. W wypadku drogowym zginęły: pochodząca z Radomia 46-letnia Edyta Figura i 43-letnia Teresa Żbikowska z parafii Blichowo. Obie były przełożonymi wspólnot sióstr służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i katechetkami. Siostra Edyta Figura była apostołką modlitwy różańcowej. Każdą katechezę rozpoczynała od odmówienia dziesiątka różańca, sama też wykonywała różańce. Organizowała pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Prowadziła ponadto 80-osobową grupę dzieci "Sercem Ogarnij Serce-Odmawiajcie Różaniec". Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę 19 lutego w godzinach popołudniowych na drodze krajowej nr 11 w okolicach Manowa, w powiecie koszalińskim (woj. zachodniopomorskie).

MARZEC

Ks. Edward Poniewierski został tegorocznym laureatem nagrody św. Kazimierza. Uroczystość jej wręczenia odbyła się 5 marca w Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia. Święty Kazimierz od 1983 roku jest patronem miasta. Ks. prałat Edward Poniewierski 29 czerwca 2002 roku został proboszczem parafii katedralnej w Radomiu pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny i Dziekanem Dekanatu Radom Centrum, a 24 Czerwca 2004 roku otrzymał godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II zostając prałatem. Od 2013 roku jest kanclerzem kurii diecezji radomskiej.

W radomskim oknie życia znaleziono 14 marca noworodka. Opiekujące się tym miejscem siostry Matki Bożej Miłosierdzia nadały dziewczynce imię Faustyna. Dziecko zostało również ochrzczone.

Europa straciła pamięć o swoich korzeniach chrześcijańskich – mówił abp Wacław Depo, który celebrował 25 marca Mszę świętą w radomskiej katedrze z okazji 25-lecia powstania diecezji radomskiej. Zainaugurowano również wielką modlitwę adoracyjno-wynagradzającą pod nazwą "Jerycho Różańcowe". Na koniec został odczytany akt zawierzenia Kościoła radomskiego Matce Bożej. Dziś żyje na terenie diecezji 874 tys. wiernych. Wyświęconych zostało również ponad 430 księży.

KWIECIEŃ

W ośmiu sanktuariach maryjnych diecezji radomskiej odbył się Dzień Bierzmowanych. Z młodymi w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy spotkał się biskup Piotr Turzyński. Pogłębiało tam swoją wiarę i przygotowywało się do sakramentu bierzmowania prawie 800 osób. Biskup Piotr Turzyński mówił, że w czasie bierzmowania młodzi otrzymają ”mission possibile”. - Macie być świadkami, macie zostać świadkami Jezusa Chrystusa – mówił biskup pomocniczy diecezji radomskiej. Tego typu spotkania odbyły się po raz czwarty. Celem pielgrzymek były: Błotnica, Czarna, Kałków, Skarżysko-Kamienna, Skrzyńsko, Studzianna, Wielka Wola – Paradyż i Wysokie Koło. W programie była: konferencja, nabożeństwo przy figurze Matki Bożej Fatimskiej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, adoracja Najświętszego Sakramentu i msza święta.

MAJ

Caritas Diecezji Radomskiej świętowała 25 lat istnienia. Mszy świętej polowej w Muzeum Wsi Radomskiej przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W trakcie obchodów wręczono Medale Caritas "In Caritate Servire" dla osób, które wspomagają działalność tej charytatywnej organizacji. Wśród wyróżnionych było Radio Plus Radom. Warto przypomnieć, że w ciągu 25 lat w jadłodajniach radomskiej Caritas zostało wydanych ok. 2 mln posiłków.

CZERWIEC

Rodzina stanowi największą wartość - mówił prezydent Polski Andrzej Duda, który uczestniczył Festynie Rodzinnym w ogrodach przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. W grudniu 2016 roku minęło 100 lat od śmierci bł. Honorata Koźmińskiego, który w latach 1892 - 1916 przebywał w klasztorze w Nowym Mieście nad Pilicą. Stąd też inicjatywa Sejmu RP, który ustanowił 2017 rok Rokiem bł. Honorata Koźmińskiego.

LIPIEC

Do profanacji Najświętszego Sakramentu doszło w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Dwóch mężczyzn wyciągnęło mszalny kielich z tabernakulum, następnie pili z niego przyniesiony przez siebie alkohol. Zatrzymała ich starachowicka policja. We wszystkich świątyniach diecezji radomskiej, w niedzielę, 16 lipca, po każdej Mszy Świętej, odbyło się nabożeństwo wynagradzające.

SIERPIEŃ

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu fabularnego "Klecha", opowiadającego o Proteście Radomskich Robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz. Oficjalny klaps nastąpił w sobotę, 5 sierpnia na planie filmowym. Pierwsza scena była kręcona w sali parafialnej przy kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. 6 i 7 sierpnia ekipa towarzyszyła pątnikom w drodze do Matki Bożej Częstochowskiej. W obrazie wystąpi plejada znakomitych aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Wojciech Pszoniak i Jan Peszek.

WRZESIEŃ

W Końskich zmarł jeden z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy, ks. prałat Marceli Prawica. Miał 79 lat. Był jednym z pierwszych kapłanów diecezjalnych z Europy, który wyjechał na misje do Afryki. Przez wielu był określany jako "legenda afrykańskich misji". Do Polski wrócił w styczniu 2017 roku. Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku - Kamiennej. W 2008 roku otrzymał nominację Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. W 2013 r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa, odwiedził go wtedy w jego misyjnej parafii bp Henryk Tomasik. Od 1972 r. mieszkał w Chingombe, w środku afrykańskiego buszu.

Ponad 4 tys. osób uczestniczyło w Apelu Młodych, który odbył się 16 września na Placu Corazziego, w centrum Radomia. W programie był m.in. koncert Siewców Lednicy i "Nieziemskie Granie" oraz adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Jakub Bartczak, znany raper. Przed południem odbyło się natomiast Forum Młodych. W diecezji radomskiej działa 15 stowarzyszeń i organizacji katolickich, które zrzeszają prawie 4 tys. osób. Diecezjalne Forum Młodych odbyło się po raz pierwszy.

PAŹDZIERNIK

Dziękujemy za świadectwo życia sióstr i nieustanne czuwanie przy oknie życia, dającym szansę tym, którzy są najbardziej bezbronni - powiedział bp Henryk Tomasik, celebrując Mszę świętą w intencji Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które obchodzi 100-lecie pobytu i pracy w Radomiu. Od lat zakonnice prowadzą przedszkole, strzegą Okna Życia, ale przede wszystkim kojarzone są z pachnącym chlebem i wyśmienitym barszczem.Klasztor mieści się przy ul. Struga. Inicjatorem zaproszenia sióstr do Radomia w 1917 roku był ówczesny oficjał sandomierski ks. Paweł Kubicki, późniejszy biskup pomocniczy.

Radomianie wzięli udział w akcji "Różaniec do granic". Tylko z jednej parafii Matki Bożej Odkupiciela w kierunku granicy polsko-ukraińskiej wyjechały aż cztery autokary. Podobne pielgrzymki zorganizowały parafie m.in. z Przysuchy i Starachowic. Przypomnijmy, że 7 października w ponad trzystu kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski odbyła się modlitwa różańcowa o pokój dla Polski i całego świata.

LISTOPAD

Miłosierdzie jest cnotą - przypomniał abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył Mszy świętej w Bazylice Mniejszej Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W trakcie uroczystości Rycerze Kolumba przekazali inkubator dla miejscowego szpitala powiatowego. Środki na jego zakup pozyskano m.in. ze zbiórki makulatury. - Mówimy tu o ponad 200 tonach makulatury. Cieszymy się, że w akcję włączyło się ok. 30 szkół z terenu diecezji radomskiej. Dziękujemy także indywidualnym darczyńcom. Inkubator to dar z okazji zakończonego roku miłosierdzia - powiedział Andrzej Anasiak. Akcja Rycerzy Kolumba była realizowana pod patronatem biskupa Henryka Tomasika. Koordynatorem była Caritas Diecezji Radomskiej.

GRUDZIEŃ

Rycerze Kolumba i wierni z parafii w Końskich pomagają ks. Tomaszowi Janickiemu. 1 grudnia w pożarze stracił on mieszkanie z całym wyposażeniem. Spłonęła także kaplica. Ofiary można wpłacać na konto: 07 1020 2629 0000 9202 0116 4318 Parafia MBNP Końskie.