Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Piotr Turzyński u chorych na Józefowie

niedziela, 11 lutego 2018 15:38 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Dziś Światowy Dzień Chorego. Biskup Piotr Turzyński przewodniczył mszy świętej i odwiedził chorych w szpitalu na Józefowie.

Na mszę świętą w kaplicy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego licznie przybyli pacjenci, ich rodziny i personel lecznicy. Podczas Eucharystii biskup i księża kapelani udzielili sakramentu namaszczenia chorych. Była też okazja do skorzystania z sakramentu pojednania.

W homilii bp Piotr Turzyński wspomniał postać św. Bernadety Soubirous, której w 1858 roku objawiła się Matka Boża w Lourdes. Nawiązał także do cudów Jezusa Chrystusa.

- W chrześcijaństwie zawsze jest wielka troska o chorych. Pan Jezus nas tego nauczył. On sam, gdy przychodzili do niego, uzdrawiał. Sprawiał, że odzyskiwali wzrok, stawali się sprawni. Ile to cudownych uzdrowień opowiada nam Ewangelia. Jednak Pan Jezus nie uzdrowił wszystkich. Zrobił coś więcej - wszedł w ludzkie cierpienie. Do tej pory cierpienie było jakimś przekleństwem, karą za grzechy, a oto Pan Jezus dotyka cierpienia, przyjmuje wszystko. Przyjmuje biczowanie, koronę cierniową i długą śmierć na krzyżu. Do tego trzeba dodać cierpienia duszy - samotność, opuszczenie, niewdzięczność. Wszystko przyjął i uczynił cierpienie drogą do zbawienia. Krzyż staje się drogą do zbawienia. Ma wartość ofiary, może wyjednać zbawienie - mówił bp Piotr Turzyński.

Kaznodzieja nawiązał także do historii szpitalnictwa.

- Chrześcijanie, rozumiejąc, że cokolwiek czyni się drugiemu, czyni się Jezusowi, opiekowali się chorymi. Od początku zaczynają robić przytułki dla chorych, szpitale. Szpital. w takiej koncepcji jak dzisiaj, rodzi się w IV wieku w Kapadocji. Bazyli Wielki buduje szpital, w którym jest stały pobyt, profesjonalna opieka dla każdego. Nie dla wybranych, nie dla bogatych, nie dla tych, którzy mogli zapłacić. Dla każdego. To jest owoc naszej Ewangelii, Chrystusa - szpitalnictwo. Potem z biegiem lat rozbudowują się i powstają zakony szpitalne, które opiekują się chorymi. Krzyż czerwony staje się znakiem szpitala - na wojnach, na bitwach, na ambulansach. Szkoda, że zrezygnowano z tego niezwyklego znaku. Czerwony krzyż - znak Chrystusa - staje się znakiem szpitala - mówił dalej bp Turzyński.

W homilii biskup podziękował też pracownikom służby zdrowia, że swój zawód traktują jako powołanie.

Tylko dzięki Radiu Plus Radom możecie posłuchać całej homilii biskupa Piotra Turzyńskiego z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego:

Po mszy świętej bp Piotr odwiedził chorych, którzy przebywają w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym i ze względu na stan zdrowia, nie mogli uczestniczyć w Eucharystii.

- Każda wizyta księdza biskupa w naszym szpitalu jest wielkim świętem. Pacjenci czekają na to spotkanie, na umocnienie Słowem Bożym, na wspólną modlitwę, bo bardzo tego, w czasie doświadczenia choroby, potrzebują. Również personel szpitala z wielką radością przyjmuje spotkanie z księdzem biskupem. To źródło wielkiej radości dla naszego szpitala, zwłaszcza dzisiaj, w Światowy Dzień Chorego - mówi ks. dr Radosław Kacprzak, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Zgromadzeni otrzymali obrazki z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego z fragmentem orędzia papieża Franciszka: "Zjednoczmy się wszyscy w modlitwie do Matki Pana, błagając usilnie, aby każdy członek Kościoła przeżywał z miłością powołanie do służby życiu i zdrowiu. Niech Dziewica Maryja wstawia się za tym XXVI Światowym Dniem Chorego; niech pomaga osobom chorym przeżywać swoje cierpienie w jedności z Panem Jezusem i niech wspera tych, którzy się nimi opiekują. Wszystkim - chorym, pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom - udzielam z serca Błogosławieństwa Apostolskiego".