Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kolejny krok w drodze do kapłaństwa

niedziela, 25 lutego 2018 13:47 / Autor: Monika Nowakowska
foto:Mn/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

13 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przyjęło dziś z rąk biskupa Piotra Turzyńskiego posługę lektoratu i akolitatu. To kolejny krok w drodze do kapłaństwa.

Posługa lektoratu polega na wykonywaniu czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Lektor może też wykonać psalm responsoryjny wraz z wersetem przed Ewangelią, gdy w danym zgromadzeniu liturgicznym nie ma psalmisty. Wolno mu też odczytać lub odśpiewać intencje modlitwy powszechnej, pełnić funkcję komentatora, kierować śpiewem i uczestnictwem wiernych w liturgii. Posługę tę, w niedzielę, 25 lutego z rąk ks. bpa. Piotra Turzyńskiego przyjęło 5 kleryków 3 roku studiów teologicznych:

8 alumnów czwartego roku stało się akolitami. Posługa ta pozwala na udzielanie Komunii Świętej wiernym podczas Eucharystii, zanosić ją do chorych lub nawet w razie konieczności udzielić jej dla umierającej osoby w formie Wiatyku.

Obrzęd odbywa się podczas Mszy Świętej. Kandydaci wyczytywani przez diakona podchodzą do biskupa i słowem "jestem" oznajmiają o gotowości na kolejny krok w drodze do kapłaństwa:

W homilii, biskup zwraca się do alumnów zaznaczając, jak ważne jest przyjęcie przez nich posługi. - Kiedy myślimy, jak objawia się Pan Bóg, to chcemy bardzo mocno pomyśleć i was zaprosić do tego, żebyśmy uwierzyli, że Pan Bóg objawia się w swoim Słowie i w Eucharystii – w sposób niezwykły i cudowny. Tam jaśnieje Jego blask, Jego urok. Dzisiaj modlimy się, żebyście zobaczyli Jezusa w Słowie Bożym i w Eucharystii i z tym doświadczeniem szli dalej. Żebyście przekazywali je tym ludziom, którzy staną na drodze waszego życia, a w ten sposób byście dorastali do kapłaństwa i wrastali w Chrystusa - mówił w homilii ks. bp Piotr Turzyński:

Kolejnym etapem obrzędu jest odczytanie przez biskupa modlitwy ustanowienia nowych lektorów/akolitów, a także błogosławieństwo kandydatów.

Ostatnim krokiem do przyjęcia posługi jest: dla lektorów wręczenie księgi Pisma Świętego, a dla akolitów – podanie pateny z hostią.

Wydarzenie to jest bardzo ważne dla przyszłych kapłanów – zaznacza rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun:

Klerycy i ich rodziny przyznają, że uroczystość była dla nich dużym przeżyciem: