Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zmarł ks. Jan Stępień, najstarszy kapłan diecezji

poniedziałek, 19 marca 2018 13:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zmarł ks. Jan Stępień, najstarszy kapłan diecezji radomskiej. Miał 99 lat. Przed wstąpieniem do seminarium duchownego był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie przebywał w ubeckich więzieniach w Rembertowie i Poznaniu. Był kapelanem Związku Żołnierzy NSZ. W 2008 roku został Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości. W kapłaństwie przeżył 65 lat.

Ks. prałat Jan Stępień zmarł 19 marca. Był emerytowanym proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. w środę, 21 marca, o godz. 17.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu. Msza święta pogrzebowa będzie sprawowana w czwartek, 22 marca o godz. 11.00. Po liturgii nastąpi odprowadzenie ciała na miejscowy cmentarz.

W styczniu ks. Jan Stępień skończył 99 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 32 lat. Wcześniej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Miał pseudonim „Skrzetuski”. Po wojnie przebywał w ubeckich więzieniach w Rembertowie i Poznaniu.

Ks. Jan Stępień był księdzem niezłomnym, który dał wyjątkowe świadectwo swojej wiary. – Wówczas przyrzekłem, że jeśli przeżyję, poświęcę swoje życie Bogu – wspominał kilka lat temu na antenie Radia Plus Radom ks. Stępień. – Narzekałem w życiu, że brakuje mi czasu na modlitwę, dzisiaj takich rozterek już nie mam – żartował ksiądz senior.

Ks. Jan Stępień urodził się 30 styczna 1920 r. w Ogonowicach koło Opoczna. W 1939 roku, po zajęciu Polski przez wojska niemieckie, wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie do NSZ. Uczestniczył w wielu akcjach przeciwko Niemcom pod Przysuchą, Diablą Górą, Żarnowem i Barkowicami Mokrymi.

Podczas okupacji sowieckiej został aresztowany przez NKWD i przebywał w kilku więzieniach. Po zwolnieniu uczył się w II Państwowym Gimnazjum i liceum w Łodzi i uzyskał tak świadectwo dojrzałości. W 1952 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Radoszycach, Węgrzynie i Koprzywnicy. W roku 1958 organizował nową parafię w Majdowie, a następnie przeszedł na probostwo w Świerżach Górnych. W 1964 roku został proboszczem w Rajcu koło Radomia, gdzie prowadził budowę kościoła.