Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Festyn Ewangelizacyjny w Przedborzu

środa, 01 sierpnia 2018 14:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Czterechsetlecie obecności obrazu Matki Bożej Serdecznej w Przedborzu obchodzi w tym roku miejscowa parafia św. Aleksego. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Festyn Ewangelizacyjny, który odbędzie się w dniach 4-5 sierpnia.

W programie imprezy będzie koncert zespołu NiemaGOtu, Emaus, Exodus 15 i raperów: TAU i ks. Kuby Bartczaka. - Od kilku lat organizujemy podobne festyny. W tym roku szczególny nacisk chcemy położyć na ewangelizację, dlatego w programie jest również wieczór chwały z udziałem ks. Sławomira Płusy, krajowego duszpasterza wspólnot charyzmatycznych - powiedział ks. Henryk Dziadczyk, proboszcz parafii. - Wszystko zakończy się nabożeństwem z Najświętszym Sakramentem w Rynku - dodał przedborski proboszcz. Współorganizatorem festynu jest Wspólnota im. św. Jana Pawła II.

Miejscowa wspólnota czyni starania, by utworzyć sanktuarium maryjne. - To nasz cel. By utworzyć takie miejsce, potrzebujemy bazy noclegowej. Na razie dysponujemy Domem Formacji, gdzie spotykają grupy parafialne. Ta inwestycja to takie kolejny krok do utworzenia sanktuarium maryjnego. Od wieków żywy jest u nas kult maryjny. W kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z tytułem Matki Bożej Serdecznej, sprowadzony z Krakowa w 1618 roku, zaś początki parafii sięgają drugiej połowy XIII wieku - opowiada ks. Dziadczyk.

Parafia gromadzi również potrzebne materiały, aby skierować oficjalną prośbę do biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Dotyczą one m.in. otrzymanych łask przez ludzi.

Początki parafii w Przedborzu sięgają prawdopodobnie 2. poł. XIII wieku, gdy powstała pierwsza kaplica. Po wielkim pożarze w 1341 r. Kazimierz Wielki odnowił Przedbórz, wzniósł zamek i dobudował do świątyni wieżę z czerwonego piaskowca. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim. W ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany, obecnie w większości jest barokowy. W centrum głównego ołtarza znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z tytułem Matki Bożej Serdecznej, sprowadzony z Krakowa przez ks. Adriana Barskiego w 1618 r.

Z ks. Henrykiem Dziadczykiem, proboszczem parafii rozmawiał Radosław Mizera: