Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

25 lat Radia Plus Radom!

piątek, 14 września 2018 11:56 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Obchody 25-lecia Radia Plus Radom, odbędą się 14 września w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. W programie jest m.in. koncert Anny Wyszkoni. Dopełnieniem piątkowego wydarzenia będzie niedzielna msza święta o godzinie 12.30, którą będzie celebrował biskup Henryk Tomasik. Radio Plus Radom jest najstarszą stacją radiową w Radomiu.

Biskup Henryk Tomasik powiedział, że ważną rolę w misji Kościoła spełniają media, które uczestniczą w ewangelizowaniu świata, przekazywaniu Bożej prawdy, czy informacji dotyczących życia Kościoła. - Przy okazji pragnę złożyć wyrazy uznania całemu zespołowi, księdzu redaktorowi, wszystkim pracownikom naszego Radia Plus, z okazji pięknego jubileuszu. To 25 lat pracy, 25 lat ewangelizowania i 25 lat przekazywania informacji z życia Kościoła. Bardzo dziękuję wszystkim za tę pracę, często niedostrzeganą, ale bardzo ofiarną. Życzę, by ta praca służyła pogłębianiu wiary i świadomości Kościoła, aby kształtowała w nas wszystkich poczucie odpowiedzialności za wspólnotę wiarę, ale także wspólnoty w wymiarze danej gminy. Życzę Bożego błogosławieństwa w ukazywaniu prawdy, by kształtowała serca i umysły oraz dobrze rozumianą wolność – powiedział biskup Henryk Tomasik:

Ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom mówi, że "całym programem chcemy dawać świadectwo". - Chcemy mówić do człowieka w różnych sytuacjach. I tutaj nasz program, czy też cele, jakie stawia sobie Radio Plus Radom wynikają z koncesji: wspieranie duszpasterskiej posługi biskupa diecezjalnego. Nawet jeśli robimy tematy świeckie, o różnych sprawach, jakimi żyje współczesny człowiek, patrzymy na nie z perspektywy nauczania Kościoła, kultury chrześcijańskiej - powiedział ks. Wieczorek.

Dodaje, że mocnym akcentem w działalności stacji jest praca reporterów lokalnych, którzy codziennie zbierają materiały o tym, co się dzieje, i tworzą programy informacyjne. - I do tego wyróżnik naszej rozgłośni wśród innych stacji lokalnych - zajmujemy się całym regionem, a nie tylko Radomiem - podkreślił ks. Wieczorek.

Ksiądz dyrektor dodaje, że wyzwaniem dzisiaj dla całej radiofonii jest cyfryzacja, czyli przejście na nadawanie cyfrowe. - Powiększy się liczba dostępnych rozgłośni, będzie większy pluralizm. Także radiofonia katolicka stawia sobie pytania o skutki cyfryzacji. Nie wiemy tego, na ile będzie stać diecezję, by utrzymać taką rozgłośnię, ale upatrujemy w tym również szansy. Tak jak 25 lat temu radio otrzymało koncesję i było pierwszym niepublicznym radiem w Radomiu, tak teraz wierzę, że damy radę podtrzymać markę i pozycję wśród słuchaczy - powiedział ks. Wieczorek.

Pierwszym dyrektorem stacji był ks. Marek Janas, duszpasterz akademicki. Wspomina, że powstanie diecezjalnej rozgłośni było „wynikiem powiewu wolności” po 1989 roku. - Na początku tej drogi stał ówczesny ordynariusz radomski bp Edward Materski. Na początku stacja miała charakter katechetyczno-duszpasterski. Do współtworzenia tego dzieła byli zaproszeni wszyscy, począwszy od księży, a kończąc na ludziach dobrej woli, studentach, czy nauczycielach – mówi ks. Janas, wspominając także postać ks. Macieja Pachnika, który z ramienia kurii diecezjalnej przygotowywał potrzebne dokumenty do KRRiT. Na początku lat 90-tych było kilka propozycji związanych z lokalizacją ówczesnego Radia Ave m.in. parafia w Makowcu koło Radomia i budynek przy ulicy Prusa w Radomiu. Ostatecznie zdecydowano, że siedziba znajduje się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Radio Plus Radom jest najstarszą w Radomiu stacją radiową. Za co cenią nas słuchacze?

Słuchacze mają również życzenia, dla całej ekipy Radia Plus Radom:

W skład radiowej ekipy wchodzą prezenterzy, reporterzy - ich poznać można na antenie. Jednak radio nie mogłoby funkcjonować gdyby nie pracownicy, których nie słychać: księgowa, pracownice biura reklamy oraz technik. Z okazji jubileuszu "na drugą stronę szyby" zaprosiliśmy technika - Roberta Kłosa. Na co dzień to on czuwa nad jakością nagrań oraz tym, by radio po prostu grało:

Radio Plus Radom powstało 25 grudnia 1993 roku z inicjatywy biskupa Edwarda Materskiego. Właścicielem rozgłośni jest diecezja radomska. Pierwszym dyrektorem stacji był ks. Marek Janas, duszpasterz akademicki. Obecnie jest nim ks. Jacek Wieczorek. Od 2013 roku rozgłośnia należy do ogólnopolskiego porozumienia programowego stacji radiowych "Plus".Od samego początku radio nadaje na częstotliwości 90,7 MHz, a od 2007 roku, również na częstotliwości 94,0 MHz. Radio można też słuchać w internecie.Swoim zasięgiem stacja obejmuje prawie pół miliona potencjalnych słuchaczy zamieszkałych w Radomiu i powiecie radomskim, w Białobrzegach, Szydłowcu, Końskich, Opocznie, Przysusze, Iłży, Szydłowcu, Pionkach i Drzewicy.