Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Róża z Viterbo, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 06 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Odpust darem Kościoła

czwartek, 01 listopada 2018 17:09 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Procesje i Msze św. na radomskich cmentarzach oraz modlitwy za zmarłych - dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Wspominamy znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. To jeden z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan.

- Dziś wspominamy bohaterów czasów niewoli - mowił w homilii przed pomnikiem Ofiar Firleja biskup radomski Henryk Tomasik:

 - Dziękujemy Panu Bogu za tych świętych i tych innych jeszcze, którzy w trudnych warunkach, jakim był czas niewoli, prześladowania wiary i Kościoła, potrafili żyć Ewangelią. Dziś Panu Bogu dziękujemy za wszystkich świętych, tych naszych polskich, ale także tych nieznanych na całym świecie. To właśnie dzięki tym darom, łaskom wysłużonym przez wspaniałych ludzi, my dziś w duchu wiary w świętych obcowanie, możemy stanąć przy grobach naszych bliskich i modlić się w ich intencjach, ale także ofiarować coś z tego wielkiego skarbca Kościoła - ten dar nazywamy dziś odpustem - zaznaczył ordynariusz.

Na radomskim cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja spoczywają zwłoki ponad 15 tys. osób, zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach. Wśród pomordowanych było wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta żydowskiego. Do pierwszej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów i Mechlin, za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Zamordowanych zasypano piachem. W maju 1940 roku rozstrzelano ok. 3500 osób - cywilów, żołnierzy, nauczycieli, partyzantów, rolników, którzy odmawiali przekazywania kontyngentów.

Od Uroczystości Wszystkich Świętych do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Odpust zupełny to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie, uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych - ratuje dusze z czyśćca.

Okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:

  1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną, lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny (Wspomnienie Wiernych Zmarłych) mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.
  2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się, mogą uzyskać odpust za zmarłych.

Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy. Warunki uzyskania odpustu są następujące:

  1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
  2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)
  3. Spełnienie trzech warunków:- spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej- przyjęcie Komunii Świętej- odmówienie Ojcze nasz.... Wierzę... i modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Trzy warunki: spowiedź św., Komunia św. i modlitwy mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.