Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 238.

DIECEZJA RADOMSKA

Wsparcie dla cysterskiego opactwa

środa, 07 listopada 2018 12:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie, jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej, doczeka się częściowej renowacji. Na ten cel zostanie przeznaczone 3,5 mln złotych, z czego 2,3 mln zł stanowi dotacja Zarząd Województwa Łódzkiego w ramach unijnego projektu "Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury". Środki zostaną przeznaczone renowację i adaptację budynku Arsenału jak i restaurację przylegającej do niego wieży Opackiej. Będzie to pierwszy etap prac, który będzie realizowany do 2020 roku.

- Zadanie będzie realizowane w ramach Cysterskiego Centrum Edukacji. Głównym celem jego powstania będzie wykorzystanie obecnie istniejących i zachowanych obiektów cysterskich jako centrum kultury. Na tak poważne przedsięwzięcie potrzebne są odpowiednie środki finansowe. Zostały one przyznane parafii św. Tomasza Kantuaryjskiego przez Zarząd Województwa Łódzkiego w ramach unijnego projektu „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury” - informuje proboszcz o. Augustyn Węgrzyn.

Początki opactwa w Sulejowie to 1176 rok. W kapitularzu, który zachował cechy romańskie, obecnie mieści się muzeum, zawierające cenne eksponaty: wizerunek Kazimierza Sprawiedliwego, opata Schenkinga, unikalny tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą z pierwszej połowy XVI w. oraz liczne szaty liturgiczne. Po skrzydle południowym pozostały fundamenty i ściana południowa, po zachodnim tylko fundamenty.

Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego został wzniesiony prawie w całości z piaskowca szydłowieckiego (mury zewnętrzne, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne), reszta z cegły. Nad dawnym wejściem bocznym znajduje się romański tympanon z końca XII w. przedstawiający płaskorzeźbiony krzyż wczesnochrześcijański, po bokach którego jest słońce, księżyc i ptak jako symbole śmierci Chrystusa. Nad romańskim portalem wejścia głównego umieszczony jest maswerk z XIII wieku. Wnętrze jest późnoromańskie.

W 2012 roku cysterskie opactwo w Sulejowie zostało wpisane na listę Pomnik Historii.