Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Trzeba pomóc!

piątek, 04 października 2013 15:09 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Parafie w diecezji radomskiej pomogą policji. Kuria biskupia otrzymała specjalny komunikat przestrzegający przed oszustami naciągającymi osoby w podeszłym wieku na wysokie kwoty. Treść listu została przekazana również do księży proboszczów. Przestroga policji będzie czytana w ramach ogłoszeń parafialnych bądź eksponowana w przykościelnych gablotach.

Rafał Korczak, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w siedzibą w Radomiu w liście do biskupa Henryka Tomasika pisze, że współcześnie policja coraz częściej odnotowuje przestępstwa, których ofiarami padają osoby w podeszłym wieku. Z uwagi na swoją bezgraniczną łatwowierność i zaufanie do innych, stają się łatwym celem dla oszustów i grup przestępczych. - W ostatnim czasie nasiliła się ilość przestępstw dokonywanych na osobach starszych z którymi przestępcy kontaktują się telefonicznie i podają za osobę bliską zwykle wnuczka, siostrzeńca lub innego krewnego. Następnie proszę o pożyczenie określonej kwoty pieniężnej pod pozorem trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli. Informują, że udostępnione środki finansowe odbierze kolega lub inna wskazana osoba. Ofiara, nie podejrzewając niczego złego, kierując się troską o osobę najbliższą przekazuje pieniądze przestępcom, którzy po zrealizowaniu podstępu oddalają się - pisze komendant policji.

Dlatego też wychodząc naprzeciw podejmowanym działaniom w obszarze profilaktyki Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu prowadzi kampanię społeczną "Bezpieczny Senior", mającą na celu uwagę edukację osób starszych w zakresie bezpieczeństwa.

Dlatego policja zaleca, by: nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna, skonsultować prośbę proszącego o pomoc dzwoniąc do najbliższych osób oraz w razie podejrzenia o próbę oszustwa, koniecznie powiadomić policję.