Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Zło musi być nazywane po imieniu

poniedziałek, 07 października 2013 14:53 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zło musi być nazywane po imieniu, w każdej sytuacji, niezależnie od tego, kto je popełnił. To słowa biskupa Henryka Tomasika, odnoszące się do problemu nadużyć seksualnych względem nieletnich.

Ordynariusz radomski dodał też, że niektóre publikacje dotyczące przypadków pedofilii w Kościele są niesprawiedliwie, bowiem ''mówi się tak dużo o jednej osobie skazując ją bez wyroku, bez możliwości do obrony''. Bp Tomasik w audycji radiowej ''Kwadrans dla Pasterza'' podkreślił, że wszystkie normy moralne obowiązują nasz wszystkich, wiernych świeckich i duchownych i każde wykroczenie przeciwko tym zasadom jest złem. - Patrząc na próby ośmieszania Kościoła można powiedzieć o zwykłej niesprawiedliwości, bowiem mówi się tak dużo o jednej osobie, skazując ją bez wyroku i bez możliwości do obrony. Często słyszymy o zabójstwach, morderstwach i podawane są tyko inicjały takiej osoby, bez publikacji zdjęcia, a w tych przypadkach podaje się wszystko bez wyroku - powiedział biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom. - Gdyby się zdarzyło, że ktoś z lekarzy jest nieuczciwy nie odrzucimy całej medyczny i nie przekreślimy wszystkich lekarzy. Przepraszam za ten przykład. Dlatego mówię, że zło musi być nazwane po imieniu, w każdej sytuacji niezależnie od tego, kto je popełnił - dodał ordynariusz radomski. Biskup Tomasik odniósł się także do komentarzy pojawiających się w internecie. - Przeraża mnie to, co się dzieje w sieci. Łamię swoje postanowienia, by nie wchodzić w obszar dyskusji na niektórych forach, również z ciekawości, aby poznać sposób myślenia ludzi atakujących Kościół. Swoboda w sieci przyczynia się do zmniejszenia poczucia odpowiedzialności za słowo. Tym bardziej potrzeba ludzi, którzy będą bronić prawdy i wartości.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.