Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Nowa kapłańska jedenastka

czwartek, 23 maj 2019 16:05 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. MN/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W najbliższą sobotę 11 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przyjmie w katedrze święcenia kapłańskie. Msza Św. rozpocznie się o godz. 10. 

 

 

 

 

 Prezentujemy sylwetki przyszłych kapłanów. Podzielili się z nami czym dla nich jest kapłaństwo, jak widzą swoje zaangażowanie duszpasterskie, jakie mają zainteresowania. Opowiedzieli też o temacie pracy magisterskiej.

Diakon Dominik Borowski

Pochodzi z parafii Chrystusa Króla w Radomiu. Ma 34 lata. Przed wstąpieniem do WSD ukończył dziennikarstwo, pracował też w ubezpieczeniach. Powołanie odkrył w dużej mierze dzięki Wspólnocie Przymierza Rodzin Mamre. Praktyki odbył w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. 

Moje kapłaństwo

- Kapłaństwo, jak powiedział św. Jan Maria Vianney, jest miłością serca Jezusowego, a więc ja odczytuję, że Pan Bóg mnie zaprasza, abym był Jego współpracownikiem w celu zbawienia człowieka, abym sprawował sakramenty święte.

Zainteresowania

Tenis, pływanie, bieganie.

Praca magisterska

"Katecheza w służbie nowej ewangelizacji na podstawie adhortacji apostolskiej papieża Franciszka "Evangelii gaudium” i wybranej literatury katechetycznej" pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Łabendowicza.

Motto na obrazku prymicyjnym

"Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili" J 5,16

 

Diakon Piotr Czyż

Pochodzi z parafii bł. Annuarity w Radomiu. Ma 28 lat. Przed wstąpieniem do WSD studiował mechanikę i budowę maszyn. 

Moje kapłaństwo

- Kapłaństwo to wielki dar, którego udzielił mi Pan Bóg, żeby w Kościele trwały sakramenty. Pragnę spełniać tę posługę jako dawanie Boga innym ludziom.

- Wychowywałem się w Ruchu Światło-Życie, ale mam świadomość, że kapłaństwo nie jest dla konkretnego ruchu, ale jestem posłany do wszystkich ludzi.

Hobby

Sport zarówno oglądany jak i uprawiany.

Praca magisterska

"Kryzys kapłaństwa na podstawie Księgi Malachiasza oraz psalmów 14 i 53" pod kierunkiem ks. dr. Zbigniewa Niemirskiego.

Motto na obrazku prymicyjnym 

"Tak błogosławić Cię będę w moim życiu. Wzniosę ręce w imię Twoje" Ps 63,5

 

Diakon Patryk Golczyński

Pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Garbatce-Letnisku. Ma 27 lat. Przed wstąpieniem do WSD pracował w fabryce. Praktyki stałe odbył w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. 

Moje kapłaństwo

- Na pewno chciałbym być świętym księdzem. To jest podstawa. Chcę zostać kapłanem dla sprawowania Eucharystii i dla spowiedzi, żeby móc jednać ludzi z Bogiem.

- Jestem otwarty na wszystkie propozycje i możliwości, jakie są w Kościele i otwarty na wolę Pana Boga, która objawia się poprzez zdanie przełożonych.

Hobby

Przede wszystkim motoryzacja, ale też pływanie i jazda na rowerze.

Praca magisterska

"Ateizm w myśli Pawła Evdokimova" pod kierunkiem ks. bpa Piotra Turzyńskiego

Motto na obrazku prymicyjnym

"Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu a On sam będzie działał" Ps 37,5

 

Diakon Wojciech Jończyk

Pochodzi z parafii św. Jacka i św. Katarzyny w Odrowążu. Ma 25 lat. Do seminarium wstąpił zaraz po maturze. Praktyki odbył w parafii św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu.

Moje kapłaństwo

- Do kapłaństwa szedłem zawsze wzorem mojego świętego imiennika - św. Wojciecha. On pokazywał mi czym jest kapłaństwo. Kapłaństwo jest dla mnie niewypowiedzianym darem, ogromnym, wielką tajemnicą, którą codziennie staram się odkrywać na nowo. Pragnę całym swoim życiem służyć Panu Bogu, Jemu oddać się na wyłączną służbę, iść i głosić w tym trudnym, zwariowanym, zawiłym świecie Chrystusa. Świat potrzebuje świadków, nie byle jakich, ale świętych i najlepszych, aby oni przykładem własnego życia pokazywali, że da się dobrze żyć, da się ludzi prowadzić jeszcze do Boga.

Diakon Wojciech współpracował do tej pory i z młodzieżą i ze starszymi, ale jest otwarty na każdą grupę i środowisko.

Hobby

piłka nożna, historia, Katolicka Nauka Społeczna

Praca magisterska

"Cnoty teologalne w nauczaniu papieża Benedykta XVI w oparciu o orędzia na Światowy Dzień Młodzieży" pod kierunkiem ks. rektora WSD Jarosława Wojtkuna.

Motto na obrazku prymicyjnym

"Wysławiam Cię, Ojcze" Mt 11,25

 

Diakon Damian Janiszewski

Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich. Ma 26 lat. Przed WSD studiował rok energetykę na Politechnice Świętokrzyskiej. Praktyki odbył w parafii św. Stanisława BM w Wierzbicy.

Moje kapłaństwo

- Chciałbym być księdzem otwartym na ludzi, który zawsze będzie dla nich dostępny i takim księdzem, który chciałby być zawsze przy Chrystusie, być wiernym do końca.

Diakon Damian już jako ksiądz może pracować zarówno z Żywym Różańcem jak i wspólnotami młodzieżowymi.

Hobby

- Bardzo lubię majsterkować, lubię elektronikę. Komputery nie mają przede mną tajemnic.

Praca magisterska

"Miłosierdzie w homiliach św. Augustyna na Ewangelię i 1 List św. Jana" pod kierunkiem ks. bpa Piotra Turzyńskiego

Motto na obrazku prymicyjnym

"Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu. On sam będzie działał w twoim życiu" Ps 37,5

 

Diakon Przemysław Żmuda

Pochodzi z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Ma 28 lat. Odbył praktyki w parafii św. Jadwigi w Radomiu. Przed seminarium studiował BHP i teologię.

Moje kapłaństwo

- Kapłaństwo to dla mnie wielki zaszczyt, dar i jestem świadomy tego, że to też wielkie zobowiązanie, ale również piękna misja głoszenia Ewangelii wśród ludzi, do których zostanę posłany.

Hobby

Sprzątanie, gotowanie, czytanie książek, misje. Diakon Przemysław chętnie robi potrawki z kurczaka czy schab ze śliwką.

Praca magisterska

"Pokuta i nawrócenie w myśli biskupa Stefana Siczka" pod kierunkiem ks. rektora Jarosława Wojtkuna.

Motto na obrazku prymicyjnym

"Panie, Tyś jest dla mnie tarczą, Tyś chwałą moją" Ps 3

 

Diakon Rafał Mierzejewski

Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Kazanowie Iłżeckim. Przez rok studiował matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Praktyki odbył w parafii św. Wacława w Radomiu.

Moje kapłaństwo

- Kapłaństwo to dla mnie przede wszystkim służba Bogu i drugiemu człowiekowi. Pragnę, by przez moje słowa, choć czasami niedoskonałe, i moje czyny, drugi człowiek widział Ewangelię.

- Gdziekolwiek by to nie było, ktokolwiek by to nie był, ludzie wszędzie potrzebują słyszeć o Ewangelii. Mam nadzieję, że będę mógł im głosić ją.

Hobby

Muzyka, kinematografia, historia, misje. Diakon Rafał jest jednym z pierwszych subskrybentów Studia Accantus na serwisie Youtube.

Praca magisterska

"Treści teologiczne w orędziach Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju" pod kierunkiem ks. prof. Marka Jagodzińskiego.

Motto na obrazku prymicyjnym

"Przez wzgląd na moich braci i przyjaciół będę mówił: Pokój w tobie" Ps 122

 

Diakon Michał Pietrzyk

Pochodzi z parafii św. Idziego w Suchej. Do WSD wstąpił po ukończeniu technikum informatycznego. Praktyki odbywał w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Radomiu.

Moje kapłaństwo

- Kapłaństwo jest dla mnie szczególną przynależnością do Chrystusa i gdzie mnie poślę, tam będę pracował i będę starał się robić to jak najlepiej. Jestem podwójnie dumny. Jestem dumny, że Jezus mnie wybrał i jestem dumny, że odpowiedziałem na to wezwanie i dalej w nim trwam. Dobry kapłan to ten, który jest dla ludzi, który czasem zapomina o sobie, o swoim dniu wolnym, a jest w stanie zrobić coś więcej, jest w stanie poświęcić trochę siebie.

Hobby

Filmy, szczególnie fantastyka, Pismo Święte.

Praca magisterska

"Mowy pożegnalne w Biblii a nakaz misyjny Jezusa Chrystusa jako Jego mowa pożegnalna" pod kierunkiem ks. dr. Zbigniewa Niemirskiego.

Motto na obrazku prymicyjnym

"Podniosę kielich zbawienia i wezmę imienia Pańskiego" Ps 116,13

 

Diakon Tomasz Rokita

Pochodzi z parafii Błogie. Ma 27 lat. Przed seminarium studiował budownictwo na Politechnice Łódzkiej. Odbył praktyki w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu.

Moje kapłaństwo

- Widzę kapłaństwo jako służbę. Nie przyjmuję święceń dla siebie, dla jakiegoś osobistego spełnienia, tylko po to, żeby inni ludzie mieli księdza. Chciałbym być księdzem, który nie będzie wprowadzał niepotrzebnego dystansu. Tak po ludzku, dar kapłaństwa mnie przerasta. Mam 27 lat i mam być przewodnikiem ludzi, także dużo starszych ode mnie, bardziej dojrzałych w wierze. To jest na pewno duże wyzwanie i liczę na pomoc Bożą.

Diakon Tomasz liczy szczególnie na posługę wśród młodzieży.

Hobby

Liturgia, szczególnie w nauczaniu Benedykta XVI.

Praca magisterska

"Rok liturgiczny w katechezie w klasach 4-6 szkoły podstawowej na podstawie wybranych wersji podręczników i literatury katechetycznej" pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Łabendowicza.

Motto na obrazku prymicyjnym

"Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście wszystkich, których spotkacie" Mt 22,9

 

Diakon Paweł Bolibok

Pochodzi z parafii św. Józefa w Lublinie. Ma 42 lata. Należy do Wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego w Kałkowie, gdzie też odbył praktyki duszpasterskie. Przed wstąpieniem do WSD pracował jako instruktor terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wraz z br. Romanem Zającem będą pierwszymi kapłanami ze Wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego.

Moje kapłaństwo

- Moim ideałem kapłana jest o. Pio. Ciekawą rzeczą jest, że nasze święcenia odbędą się 25 maja, czyli w 132. rocznicę jego urodzin. Jest to też dla mnie taki znak jego prowadzenia. Jako brat Chrystusa Cierpiącego chciałbym nieść też ulgę w cierpieniu, tak jak o. Pio sprawując sakramenty, ale również będąc z tymi ludźmi

Zainteresowania

Brat Paweł lubi czytać książki, szczególnie żywoty świętych i publikacje o św. o. Pio.

Praca magisterska

"Magia według współczesnej polskojęzycznej literatury teologicznej" pod kierunkiem ks. prof. Marka Jagodzińskiego

Motto z obrazka prymicyjnego

Brat Paweł wybrał dwa cytaty - słowa św. o. Pio.  Jeden z nich to motto z obrazka prymicyjnego o. Pio: "Jezu, dziś, gdy z drżeniem podnoszę Cię w tajemnicy miłości – spraw, abym wraz z Tobą był dla świata – Drogą – Prawdą – Życiem – a dla Ciebie świętym kapłanem – ofiarą doskonałą". 

 

Diakon Roman Zając 

Pochodzi z Dąbrowy koło Starachowic. Ma 33 lata. Należy do Wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego w Kałkowie, gdzie też odbył praktyki duszpasterskie. Tam posługuje w domu pomocy społecznej wśród chorych i starszych.

Moje kapłaństwo

- Pragnę być świętym kapłanem, czyli kapłanem modlitwy, służby drugiemu człowiekowi, również w duchu naszego charyzmatu, zgodnie z którym mamy być blisko ludzi, którzy cierpią. 

Hobby

Dobry film, muzyka klasyczna, praca z młodymi.

Praca magisterska

Brat Roman pisał pracę o katechezie osób niepełnosprawnych pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Łabendowicza.

Motto z obrazka prymicyjnego

"Wystarczy ci mojej łaski, moc bowiem w słabości się doskonali" 2 Kor 12,9