Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

Sanktuaria

Rocznica koronacji obrazu MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej

wtorek, 02 lipca 2019 20:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej - powiedział biskup Henryk Tomasik, który celebrował mszę świętą w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. 2 lipca minęła 14. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Miejscowe sanktuarium to jedyna wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W październiku obchodzona będzie 30. rocznica jego powstania.

W homilii biskup Henryk Tomasik mówił, że dzisiaj potrzebna jest modlitwa w intencji Kościoła, dobrych i świętych kapłanów. - Dlatego dzisiaj dziękujemy Bogu za tych wiernych świeckich, którzy podejmują trud współpracy ze swoimi duszpasterzami. To jest szczególny dar w naszych czasach, który możemy ofiarować Bogu. Potrzebna jest modlitwa, by kapłanami poradzili sobie także z trudnościami dnia codziennego. Doświadczony proboszcz mówi tak: ja widzę w mojej parafii dwa Kościoły: pierwsze w niedzielę, gdy patrzę z ambony na piękną wspólnotę, a drugi w kancelarii parafialnej, w której są tylko pretensje, żale a nawet krzyki. To nie jest proste. Ten drugi kościół jest trudniejszy. Dlatego potrzebna jest modlitwa za księży, którzy nie zawsze mają satysfakcję z katechezy, ze spotkań z wieloma grupami. Dziękujemy za dar modlitwy za kapłanów. Dziękujemy za akcję tysiąc koronek za kapłanów. Dziękujemy młodzieży za ten piękny znak wdzięczności za swoich duszpasterzy - mówił ordynariusz radomski.

Bp Tomasik mówił również, że bardzo potrzebna jest dzisiaj modlitwa za rodzinę, która przeżywa kryzys oraz w intencji tych, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa.

Dalej celebrans mówił, że potrzebna jest modlitwa za młodzież, której nie jest łatwo zachować wiarą w naszych czasach, jak również w intencji powołań, bo - jak mówił ksiądz biskup - brakuje dobrych kapłanów, sióstr zakonnych i misjonarzy.

Na koniec biskup Tomasik powiedział, że przed nami wierzącymi staje wielka modlitwa i ofiara za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą. Mówił, że to trudne dzieło, by ci ludzi dostrzegli swój błąd, który polega na tym, że wolno ironizować z naszej wiary. - To już dokonuje się w Polsce. To profanacje obrazów Matki Bożej, parodiowanie mszy świętych i procesji Bożego Ciała, czy ironizowanie św. Jana Pawła II. Co możemy uczynić? Możemy powiedzieć za Prymasem Tysiąclecia. Non Possumus! Tego nie wolno akceptować. Kościół oferuje wiarę w Chrystusa, źródło nadziei, które nigdy nie zawodzi. Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej - mówił ordynariusz radomski:

Kustosz sanktuarium ks. Jerzy Karbownik:

Wierni są bardzo przywiązani do skarżyskiej Ostrej Bramy:

Inicjatorem budowy sanktuarium był wilnianin bp Edward Materski, ordynariusz sandomiersko-radomski. Decyzją bp. Materskiego budowa rozpoczęła się w maju 1988 roku. Rok później, w listopadzie, kard. Henryk Gulbinowicz, pochodzący z Wileńszczyzny, poświęcił kaplicę i dokonał intronizacji wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia. Wierną kopię tej z Ostrej Bramy namalowała wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się 2 lipca 2005 roku. Uroczystości przewodniczył kard. Gulbinowicz. 7 stycznia 2014 roku, dekretem papieża Franciszka, kościół sanktuaryjny otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.