Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Przygotowania do ŚDM

wtorek, 08 października 2013 12:00 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Na rozpoczętym we wtorek zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski biskupi będą omawiać przygotowania do 31. Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w 2016 r. w Krakowie. - Najważniejsze jest przygotowanie duchowe, duszpasterskie młodzieży, skoncentrowanie na Słowie Bożym – powiedział bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

Trzyletni program przygotowań do 31. ŚDM w Krakowie zbiegnie się z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski. Wytyczne w tym zakresie na każdy rok opracowała już Komisja Duszpasterska Konferencji Episkopatu Polski. Tematyka przygotowań duszpasterskich koncentrować się będzie na trzech zagadnieniach: Słowie Bożym, sakramentach i caritas.

Jak powiedział bp Henryk Tomasik, przy Światowych Dniach Młodzieży często zwraca się uwagę na sprawy organizacyjne, tymczasem ważniejsze jest „przygotowanie duchowe, duszpasterskie, skoncentrowanie na Słowie Bożym, także przygotowanie młodzieży do dobrego przeżycia peregrynacji krzyża [Światowych Dni Młodzieży]”.

„W pierwszym roku będziemy się koncentrować na Słowie Bożym, które prowadzi człowieka do wiary, do Jezusa. Proponujemy też młodzieży specyficzną akomodację tego programu” – zapowiedział bp Tomasik. Na każdy miesiąc zaplanowano m.in. cotygodniowe tematyczne medytacje biblijne, konspekty ewangelicznej rewizji życia, program celebracji dla wspólnot parafialnych, propozycje ewangelizacji zewnętrznej (poza kościołami) oraz internetowe wideokomentarze do niedzielnych czytań Ewangelii.

Na początku września o przygotowaniach do 31. ŚDM w Krakowie, w tym o głównych inicjatywach związanych z tym wydarzeniem, rozmawiali duszpasterze młodzieży z całego kraju.

Trwa m.in. opracowywanie planów peregrynacji po Polsce znaków Światowego Dnia Młodzieży - krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Młodzi Polacy odbiorą te znaki od młodych Brazylijczyków (gospodarzy ostatniego ŚDM w Rio de Janeiro) w Watykanie podczas Niedzieli Palmowej, 13 kwietnia 2014 r. Na uroczystość przekazania do Rzymu pojedzie ok. 100-osobowa delegacja polskiej młodzieży, prawdopodobnie po dwie osoby z każdej diecezji.

Już 14 kwietnia krzyż i ikona zawitają do archidiecezji poznańskiej. Przyjmuje się umownie, że to właśnie tego dnia w 966 roku miał miejsce Chrzest Polski. Dlatego pojawił się pomysł, by peregrynacja rozpoczęła się właśnie w Poznaniu. W każdej diecezji krzyż i ikona spędzą po ok. 20 dni. Na razie trwa opracowywanie wstępnego kalendarza wędrówki znaków. Zostanie on zatwierdzony podczas obecnego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Tomasik zapowiedział, że przy organizacji krakowskiego święta młodzieży można będzie skorzystać z niedawnych doświadczeń ŚDM w Rio de Janeiro. Pozytywnie ocenił przede wszystkim założenia duszpasterskie oraz oprawę artystyczną tamtego wydarzenia. – Może nie wszystkie doświadczenia logistyczne chcielibyśmy naśladować, ale uczymy się – zapewnił przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.