Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Uroczystości odpustowe w Borowinie

czwartek, 08 sierpnia 2019 12:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Sławomir Szymczyk
Weronika Chochoł

Upamiętnienie poległych w czasie II wojny światowej Polaków, uroczystości patriotyczne, wystawa i koncert. We wtorek, 6 sierpnia w Święto Przemienienia Pańskiego, w Borowinie odbyła się uroczystość odpustowa. 

 Pierwszym elementem uroczystości odpustowych była Msza św. w intencji ojczyzny. Wierni modlili się za Polaków, którzy zginęli z rąk niemieckiego agresora oraz za wszystkich poległych Polaków w kontekście 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Piotr Owczarz - kapucyn z Nowego Miasta Nad Pilicą.

Oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewnił chór parafialny oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Klwowa. Na zakończenie Eucharystii złożono kwiaty przed krzyżem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej.

Po Mszy św. odbyła się druga część uroczystości o charakterze religijno-patriotycznym, podczas której wystąpił zespół „Przystalanki” z Przystałowic Małych (parafia Sady) wraz z Kapelą z Dzielnej. Można było również obejrzeć wystawę „Udział polskiej wsi w walce o niepodległość Polski”, prezentującą dokonania Polskiej Szturmówki Chłopskiej (organizacji młodych ludzi walczących z komunistami w okresie PRL). Nie zabrakło także ekspozycji militariów.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: poseł Dariusz Bąk, leśnicy z Radomia, Grójca, Dobieszyna, Baryczy, Kozienic, Przysuchy czy Zwolenia, przedstawiciele ARiMR, samorządowcy, przedstawiciele koła Armii Krajowej z Nowego Miasta nad Pilicą, Bractwo Kurkowe im. Św. Sebastiana z Radomia i Grupa Militarna „Pilica”.