Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

840 lat fundacji opactwa w Wąchocku

wtorek, 24 września 2019 14:26 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Cystersi z Wąchocka świętują 840. rocznicę fundacji Opactwa. Z tej racji 5 października odbędzie się sympozjum naukowe z udziałem naukowców z Wrocławia, Poznania, Kielc, Krakowa i Warszawy.

Sympozjum odbędzie się pod hasłem: "Duchowe i materialne dziedzictwo Cystersów w Wąchocku w 840. rocznicę fundacji Opactwa". O godzinie 9.00 celebrowana będzie msza święta pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika. O 10.00 nastąpi otwarcie spotkania przez opata z Wąchocka o. Eugeniusza Augustyna.

W pierwszym panelu wystąpi prof. Ewa Łużyniecka z Uniwersytetu Wrocławskiego z wykładem "Opactwo wąchockie w średniowieczu na tle europejskiej architektury romańskiej"; prof. Kazimierz Wyrwa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ("Życie wewnętrzne cystersów w XVII wieku według przepisów zakonnych"); Paweł Kołodziejski z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach i prof. Jerzy Piwek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ("Gospodarstwo rolne cystersów wąchockich przed kasatą").

W drugiej części wystąpią: dr Krystyna Samsonowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego - "Szkoła cysterska i jej tradycje. Odbudowa klasztoru w XIX wieku"; Agnieszka Samsonowska z Uniwersytetu Warszawskiego - "Tradycje cysterskie w Wąchocku po kasacie opactwa"; Teresa Świercz z Zarządu Szlaku Cysterskiego - "Szlak Cysterski w Polsce i Europie" oraz Wioletta Sobieraj - "Muzeum im. Księdza Walentego Ślusarczyka w Wąchocku".

Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru – w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.