Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Hojne serca radomian

piątek, 01 listopada 2019 12:06 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Co roku wspieramy, to jest nasz obowiązek - mówią radomianie, którzy przekazują datki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na najstarszej nekropolii w mieście przy ulicy Limanowskiego. Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych miejsce to jest zaliczane do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów, z czego 300 to zabytki.

- Chcemy, aby środki z tegorocznej kwesty przeznaczyć na ratowanie kolejnych zabytków cmentarnych. Już dzisiaj chciałbym podziękować wszystkim, którzy nas wspierają - powiedział Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

- Taka kwesta to szansa, by odrestaurować kolejne nagrobki. Musimy dbać o groby o których inni już zapomnieli. Jeśli nie my, to kto? Pamięć jest najważniejsza i trzeba wspierać takie akcje - mówią radomianie, którzy wspierają kwestę.

Wśród kwestujących są członkowie grupy rekonstrukcji historycznej trzeciego okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu. - W tym roku świętujemy 100-lecie Policji. Mamy liczne wyjazdowe spotkania, ale dzisiaj nie mogło nas tutaj zabraknąć. Ta nekropolia to historia miasta. Wiele nagrobków wymaga pilnych prac konserwatorskich - powiedział komendant grupy Paweł Łuk-Murawski:

Tegoroczna kwesta na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu potrwa do 3 listopada.

Społecznicy przez 24 lat istnienia komitetu zebrali ponad 661 tysięcy złotych. Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Ponad 30 z nich zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet do pilnych prac konserwatorskich. Ich przeprowadzenie nie byłoby możliwe gdyby nie hojność osób odwiedzających cmentarz przy ul. Limanowskiego.

Na radomskim cmentarzu pochowanych jest ponad 200 tys. osób. Wśród nich są żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze polegli w czasie II wojny światowej. Tutaj pochowani są m.in.: Józef Brandt, malarz batalista, Teofil Rewoliński, doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, senator Maciej Glogier, Ludwik Przybyłko, zasłużony radomski chirurg, biskup sandomierski Paweł Kubicki oraz biskupi: Edward Materski, pierwszy ordynariusz radomski, i Stefan Siczek, biskup pomocniczy.