Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kolejna udana kwesta

niedziela, 03 listopada 2019 17:25 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Sławomir Adamiec
Monika Nowakowska

Ponad 36 600 złotych - to kwota, którą udało się zebrać podczas tegorocznej trzydniowej kwesty na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego podliczył pieniądze i po raz kolejny dziękuje za datki, które trafiły na odnowę zabytkowych nagrobków.

W czasie listopadowych świąt, niemal na wszystkich zabytkowych nekropoliach w Polsce prowadzone były kwesty, z których środki, podobnie jak w Radomiu, przeznaczane są na ratowanie bezcennych, zabytkowych nagrobków.

Od 25 lat Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, prowadzi kwesty na najstarszej – 207 letniej nekropolii Radomia. W czasie 25 lat istnienia, komitet uzyskał kwotę ok. 700 tys. zł. Rekordowe pod względem uzyskanych sum były m.in. listopadowe kwesty w: 2010 roku – 50 tys. zł., 2018 roku – 41 tys. zł i 2014r. – 40 tys. zł. oraz w 2016r. – 33tys. zł. W tym roku do puszek kwestujących w dniach 1 - 3 listopada trafiło ponad 36 600 zł.

Komitet i parafia św. Wacława, zarządca zabytkowej nekropolii rzymskokatolickiej w Radomiu, dziękują wszystkim, którzy choćby najmniejszą sumą wsparli renowację najstarszych i najpiękniejszych pomników na zabytkowej, radomskiej nekropolii. W tym roku społecznicy zebrali ponad 36 600 zł. - To znakomity wynik, który pozwoli nam na uzupełnienie płatności za tegoroczne prace oraz podjęcie kolejnej renowacji w roku 2020. Szczególną wdzięczność kierujemy do wolontariuszy zbierających darowizny, w tym młodzieży radomskich szkół. Cmentarz dzięki datkom i wysiłkowi zarządcy, przez ostatnie lata stał się nie tylko pięknym przykładem pamięci o bliskich zmarłych, ale również o materialną i duchową wartość sztuki cmentarnej, czego świadectwem są m.in. wyniki dorocznych kwest Komitetu – mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Zarządu SKOZCR w Radomiu.

W 2019 roku, komitet poddał renowacji dwa kamienne, dziewiętnastowieczne pomniki: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich. Łączny koszt prac to ponad 85 tys. zł.

Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego wiele z nich czeka na pilne prace konserwatorskie. Dzięki ofiarności społecznej, część z nich udaje się każdego roku poddawać pracom renowacyjnym.

Na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim pochowanych jest ponad 200 tys. zmarłych, wśród których spoczywają m.in.: żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji, w tym gen. Wł. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski, zmarli na Ziemi Radomskiej. Tutaj pochowani są również m.in.: malarz batalista Józef Brandt († 2 czerwca 1915 w Radomiu), major T. Brzęk – Osiński, dr Teofil Rewoliński (1821 - 1899) - doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, wybitny Senator II RP Maciej Glogier i doktor Ludwik Przybyłko, Stanisław Wierzbicki (1865 - 1937) - znany restaurator Królestwa Polskiego i II Rzeczypospolitej; biskup sandomierski Paweł Kubicki - sufragan sandomierski 1871 - 1944, autor wielu dzieł historycznych, wychowawca szeregu pokoleń kapłańskich oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.