Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: 14 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

150 lat kościoła Świętego Krzyża w Kozienicach

czwartek, 05 grudnia 2019 09:34 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Parafia Św. Krzyża jest największą parafią dekanatu kozienickiego i jedną z największych w całej diecezji radomskiej. W tym roku mija 150 lat od zakończenia prac nad obecnym kościołem parafialnym. Jak podkreśla proboszcz Kazimierz Chojnacki nie jest to tylko święto parafian, ale całego miasta.

Przekazy historyczne mówią o czterech lub nawet pięciu kościołach, które na przestrzeni lat należały do parafii, której historia sięga XVI wieku. Ze względu na zły stan poprzedniego, w połowie XIX wieku podjęto decyzję o budowie nowego na dawnym rynku kozienickim.

Obecnie do parafii Św. Krzyża należy prawie 15 tysięcy wiernych. Według najnowszych badań statystycznych ponad 37 procent uczęszcza w niedzielę na mszę świętą. - W parafii działa bardzo dużo grup duszpasterskich. W ostatnich latach nasza wspólnota jest bardzo aktywna charytatywnie – powiedział proboszcz Kazimierz Chojnacki. Wśród tych działań możemy wymienić hospicjum domowe, które opiekuje się osobami starszymi i chorymi.

Z parafią związana jest Sługa Boża Matka Kazimiera Gruszczyńska, która przyjęła chrzest w poprzednim kościele. - Dla parafii, miasta i całego Kościoła jest to wielka postać – przyznał ks. Chojnacki.

8 grudnia rozpoczną się uroczystości związane ze 150 rocznicą wybudowania obecnego kościoła parafialnego. O godzinie 12:00 odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika. - Jednak jubileusz to nie jeden dzień, ale cały rok – wyjaśnia proboszcz Chojnacki. Przez najbliższy rok, w drugą niedzielę miesiąca będą msze poświęcone osobom związanym ze świątynią.

Życie parafii to również kwestie materialne. W najbliższym czasie zostanie zainstalowane ogrzewanie podłogowe zasilane energią z wnętrza ziemi. Wymienione zostaną drzwi, instalacja elektryczna, a także przebudowane zostanie prezbiterium:

Zapraszamy do nas: