Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Wydarzenia

Po raz pierwszy założyli sutannę

niedziela, 08 grudnia 2019 13:35 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

12 alumnów po raz pierwszy założyło dziś sutannę. Tradycyjnie 8 grudnia odbyła się ceremonia obłóczyn i kandydatur.

Obłóczyny tradycyjnie odbywają się 8 grudnia. Dziś sutannę po raz pierwszy założyli: Konrad Dębicki, Bartosz Fijałkowski, Michał Górka, Piotr Hernik, Bartosz Janik, Gracjan Kolendowski, Patryk Korcz, Kamil Krawczyk, Jakub Nowek, Tomasz Walasik, Krzysztof Zając i Adrian Żak. Michał Starnawski przyjmie sutannę w oratorium księży filipinów.

- To jest dzień nie tylko zmiany stroju, ale przede wszystkim zmiany serca. Za tym strojem powinno iść serce, żeby wyrażało miłość do Chrystusa i Kościoła - mówi Bartosz Fijałkowski.

 

Michał Górka zauważa, że zmieni się postrzeganie ich przez ludzi.

- Ludzie różnie reagują na ulicy. Musimy przygotować się na każdą sytuację - mówi.

- Sutanna jest dla mnie kolejnym krokiem do święceń i do życia w stanie duchownym - mówi Kamil Krawczyk.

Adrian Żak podkreśla, że strój duchowny to zobowiązanie.

- Sutanna to dla mnie mundur o szczególnych wartościach, na który czekałem od dawna. Strój jest nie tylko darem, ale i zobowiązaniem. Zobowiązuje do tego, aby świadczyć o Jezusie w tych trudnych czasach - mówi Adrian Żak.

Mszy świętej przewodniczył biskup Piotr Turzyński. W homilii wspomniał m.in. o powołaniach siostry Faustyny, św. Jana Pawła II czy kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Gdybyśmy chcieli prześledzić losy powołanych ludzi, to widzimy w jaki zadziwiający sposób Pan Bóg przychodzi do serca i przekonuje, że "ty jesteś mój, potrzebuję cię, chcę, żebyś głosił, szedł, chcę, żebyś stała się moim znakiem". Jesteśmy w domu powołanych - seminarium. Każdy z tych młodych chłopaków ma swoją historię, swoje momenty życia, w których usłyszał Boży Głos - mówił.

Biskup zwrócił się także do alumnów, którzy przyjęli strój duchowny.

- Macie stać się znakiem pociechy i nadziei dla ludzi, dla Kościoła, dla następnego pokolenia - mówił.

Ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego mówi, że to radość nie tylko dla alumnów, ale i całej diecezji.

- To jest niezwykle potrzebne dzisiejszemu światu. Światu, który próbuje wmówić człowiekowi, że można się obejść bez Boga, bez sakramentów, bez perspektywy wieczności. Sutanna wizualnie pokazuje, że są inne wartości, którymi żyje świat. Znak sutanny jest też pewnego rodzaju prowokacją. Są ludzie młodzi, którzy chcą swoje życie uczynić miejscem i czasem służby sprawom Bożym - tłumaczy rektor.

6 alumnów V roku wyraziło dziś gotowość do przyjęcia święceń kapłańskich. Al. Kacper Piotrowski-Stajniak przyjął posługę akolitatu.