Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Wydarzenia

Wyróżnienia i podziękowania dla dobroczyńców w sali "św. Franciszka z Radomia"

środa, 18 grudnia 2019 17:08 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Pomagają osobom niepełnosprawnym charakteryzując się zrozumieniem, życzliwością i ogromną wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka - Joanna i Waldemar Stelmachowie otrzymali Złotą Kulę od Caritas Diecezji Radomskiej w kategorii Darczyńca. Poza Złotymi Kulami diecezjalna Caritas przyznała także medale Caritas Polska "In Caritate Servire".

By pamięć pozostała... 

Ks. Bolesław Strzelecki dał się poznać jako radomski św. Franciszek. Pamiętał o biednych i ubogich, będąc proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, organizował codzienne posiłki dla ubogich. Za odwagę w działaniu i głoszeniu Bożego Słowa został aresztowany 7 stycznia 1941 r. Z radomskiego więzienia został przewieziony do Oświęcimia 5 kwietnia 1941 r. W obozie żebrał o chleb - nie dla siebie, ale dla potrzebujących współwięźniów. Radomska działalność bł. ks. Bolesława Strzeleckiego związana była z parafią na Glinicach i budynkiem przy ul. Kościelnej. Dlatego nie dziwi, że w wyremontowanym Domu Chleba znalazła się sala nazwana jego imieniem.

W uroczystości udział wzięła siostrzenica ks. Strzeleckiego - Aleksandra Kobza - siostrzenica ks. Strzeleckiego. Obok obecności ofiarowała Domowi Chleba wyjątkowy dar - krzyż bł. ks. Bolesława Strzeleckiego. - Dla mnie jest to wielka radość, że wujek doczekał tak wielkiej godności, że Radom go tak ukochał - mówiła nie kryjąc wzruszenia pani Aleksandra:

Sala przeznaczona będzie przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych - pomieszczenie jest w pełni dostosowane do ich potrzeb. Będzie to również miejsce spotkań, konferencji, występów. - Cały Dom Chleba, również ta sala pamięci, jest miejscem wyjątkowym, przeznaczonym dla potrzebujących w różnych sferach. Dzieło miłosierdzia jest kontynuowane - mówi ks. Robert Kowalski - dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej: 

- Bogu dzięki za to miejsce, jakim jest Dom Chleba. Oby przypominało nam inny dom chleba - Betlejem, w którym narodził się Jezus Chrystus - mówi Biskup Radomski Henryk Tomasik: 

 Podziękowanie i docenienie

Tradycją jest, że podczas spotkania opłatkowego Caritas Diecezji Radomskiej nie brakuje podziękowań i ciepłych słów w stosunku do osób, które przez cały rok wspierają działalność instytucji. Są również podziękowania szczególne - dla osób, które wyjątkowo wsparły Caritas. - To osoby, które pojawiały się wtedy, kiedy powinęła nam się noga, kiedy nam czegoś brakowało. Dziś to jest dla mnie szczególnie ważne - mówi ks. Robert Kowalski - dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej: 

Kapituła Złotej Kuli w tym roku Złotą Kulę w kategorii Darczyńca przyznała Joannie i Waldemarowi Stelmachom. Państwo Stelmachowie od 10 lat współpracują z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Jedlance charakteryzując się zrozumieniem, życzliwością i ogromną wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Wspierają przede wszystkim finansowo, ale również lokalowo - bezpłatnie udostępniają swój lokal na zabawy i imprezy okolicznościowe dla osób niepełnosprawnych. - Państwo Stelmachowie nie lekceważą nas, zawsze służą pomocą, a także dobrym słowem i uśmiechem - mówi Barbara Rosiewicz - kierownik Warsztatów:

Poza Złotymi Kulami diecezjalna Caritas przyznała także medale Caritas Polska "In Caritate Servire" - W Służbie Miłości.

Za bezinteresowną pomoc, wiarę i wsparcie Klaudii - wychowanki Domu Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim z filią w Starachowicach medal otrzymał Marek Jasiński - trener klubu sportowego DRAGON w Starachowicach. Wyróżniony nie mógł osobiście odebrać medalu, zrobiła to właśnie Klaudia, która ze wzruszeniem mówiła o trenerze. - Mimo tego, ze tyle razy go okłamałam, szukałam wymówek, raniłam go, on cały czas we mnie wierzył:

Za bezinteresowne wsparcie działań Pedagogów Ulicy na dzielnicy M. Gajl radomska Caritas uhonorowała Piotra Odzimka. - Jeżeli los nam coś podarował musimy umieć się tym dzielić - przekonuje:

 Medal trafił również do Grażyny i Edwarda Karasiewiczów, którzy jako właściciele salonu samochodowego wsparli podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej właśnie motoryzacyjnego. - Zawsze pomagamy - tak po prostu trzeba! - przekonują laureaci: 

Podczas spotkania wigilijnego ks. bp Henryk Tomasik odsłonił tablicę upamiętniającą męczeńska śmierć bł. ks. Bolesława Strzeleckiego.