Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Wydarzenia

Małe Kraśniczanki z Grand Prix XVIII edycji "Staropolskiego Kolędowania"

sobota, 28 grudnia 2019 21:28 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Poznaliśmy laureatów XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie" 2019. W tym roku nagroda główna powędrowała do Opoczna, a konkretnie do zespołu "Małe Kraśniczanki". Gościem specjalnym koncertu finałowego był Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Eliminacje do tegorocznej edycji trwały prawie miesiąc, a przesłuchania odbyły się w sumie w ośmiu miejscach diecezji radomskiej: w Kozienicach, Białobrzegach, Opocznie, Pionkach, Lipsku, Skaryszewie, Drzewicy i w Radomiu. Do wielkiego finału zakwalifikowało się dwudziestu dziewięciu wykonawców - solistów, zespołów i chórów. Finał Festiwalu odbył się w sobotę, 28 grudnia w radomskiej Resursie. 

Nagroda główna za najlepsze wykonanie kolędy staropolskiej trafiła do zespołu "Małe Kraśniczanki" z Miejskiego Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie. - Co roku staram się wynaleźć jakieś ciekawostki, w tym roku zaprezentowaliśmy pieśń "Nużeśmy Chrześcijanie". Charakteryzuje się ona starodawnym - bardzo trudnym - tekstem, ale dziewczynki szybko go pojęły  - mówi Kamila Biniek-Kaczorowska, prowadząca zwycięski zespół działający przy Miejskim Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie:

W kategorii do 13 lat pierwsze miejsce zajął chór dziecięcy Cantus Angelus z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. - Do występu przygotowywaliśmy się bardzo długo. To nie jest tylko kwestia nauczenia się słów i dźwięków. Muzyka jest między dźwiękami - przekonuje Maria Wrzesińska - dyrygentka chóru dziecięcego Cantus Angelus. Słowa te potwierdza jeden z chórzystów - Michał Błędowski: 

Trzecie miejsce w tej kategorii należało natomiast do zespołu wokalnego "No name" z Lipskiego Centrum Kultury. Kolędy "Z narodzenia Pana" i "Gdy się Chrystus rodzi" zaprezentowały Julia Sende, Julia Michalska, Wiktoria Włoszczak, Zuzanna Baranowska i Agata Cebula: 

W kategorii powyżej 13 lat drugie miejsce zajął Tercet Kozienickiego Domu Kultury. To pierwszy konkurs dziewczyn w tym składzie, dlatego sukces tym bardziej cieszy - przekonują Patrycja Wołos i Ania Wasińska:

- Najistotniejsze w tym Festiwalu jest wychwalanie Pana Boga w cudzie wcielenia. Owszem - dobrze, że oddajemy ducha tradycji i zabiegamy, żeby w naszym mieście wybrzmiewały te tradycyjne kolędy, nie piosenki o świętach czy pieśni nowoczesne - zauważa ks. Dariusz Sałek - dyrektor festiwalu: 

Fundatorem nagrody głownej był - jak w w latach poprzednich - Biskup Radomski Henryk Tomasik. Jak podkreśla, kolędowanie to bardzo ważny element wiary, który jest modlitwą, wyznaniem wiary i ważnym elementem kultury: 

Organizatorem Festiwalu była Resursa Obywatelska w Radomiu. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawowali: Biskup Radomski Henryk Tomasik, Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Medialnie "Staropolskiemu Kolędowaniu 2019" patronowało Radio Plus Radom.

LISTA LAUREATÓW I WYSTĘPY FINAŁOWE: 

Grand Prix za wykonanie kolędy staropolskiej główną nagrodę otrzymał zespół Małe Kraśniczanki z Miejskiego Domu Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie:

 

Kategoria do lat 13:

I miejsce: chór dziecięcy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu:

II miejsce: Anna Wieleńska z Akademii Młodych Talentów „Małe skrzypeczki” w Kielcach:

 

III miejsce: zespół wokalny No Name z Lipskiego Centrum Kultury w Lipsku:

 

Kategoria powyżej 13 lat

I miejsce: Gabriela Papaj z LO nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim:

II miejsce: Tercet Kozienickiego Domu Kultury w Kozienicach:

III miejsce: Agata Jędrzejewska z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku: