Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Wydarzenia

Szukali swojego szczęścia w Wyższym Seminarium Duchownym

niedziela, 29 grudnia 2019 13:29 / Autor: Weronika Chochoł
fot. ks. Jacek Wieczorek/Weronika Chochoł Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Prosimy Chrystusa o pomoc, abyśmy byli zawsze po stronie światłości i oby wiara każdego z nas miała te cztery znaki: zaufanie, zawierzenie, dynamizm drogi i dziękczynienie - mówił do uczestników rekolekcji dla pytających o wiarę i drogę życiową Biskup Radomski Henryk Tomasik. W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyły się weekendowe rekolekcje dla młodych mężczyzn. 

Tradycją stało się, że pod koniec grudnia w radomskim Seminarium odbywają się "Rekolekcje dla pytających o wiarę i drogę życiową" skierowane do młodzieży męskiej po szkole podstawowej. W programie spotkania znalazły się wspólna modlitwa, Msze św. adoracja Najświętszego Sakramentu, ale również zwiedzanie budynku Seminarium, gra terenowa, spotkania w grupach i czas na zapoznanie się i integrację. W tym roku uczestnikom przyświecało hasło "Odnajdź swoje szczęście", a w jego szukaniu młodym mężczyznom pomagała postać Abrahama.

- Główny cel, który nam towarzyszy, to podbudować chrześcijaństwo. Chodzi o to, żeby uczestnicy zadbali o relację osobową z Jezusem. A to, co Pan Bóg chce uczynić w ich życiu to w cudzysłowie rzecz wtórna. Ważne, żeby byli otwarci na to, co do nich mówi - wyjaśnia ks. Paweł Gogacz - wychowawca seminaryjny: 

W tym roku udział w rekolekcjach wzięło 31 młodych mężczyzn. Jak mówi ks. Gogacz, to średni wynik. Bywały bowiem lata, że na rekolekcje przyjeżdżało ponad sto osób. - Dobrze by było, gdyby przyjeżdżało około pięćdziesięciu, akurat tyle miejsc mamy przygotowanych, ale oczywiście cieszymy się z tegorocznej trzydziestki - dodaje. Mężczyźni przyjechali z całej diecezji. Najliczniejszą grupę stanowili ministranci z Drzewicy, było ich aż dwudziestu ośmiu. 

Jednym z młodszych uczestników rekolekcji był Kacper z parafii św. Mikołaja w Libiszowie: 

O swojej decyzji uczestniczenia w rekolekcjach opowiedział również Szymon z parafii św. Maksymiliana w Radomiu: 

Za namową zaprzyjaźnionych księży na rekolekcje przyjechał Albert z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu: 

Uczestników rekolekcji odwiedził Biskup Radomski Henryk Tomasik, który przewodniczył sobotniej Mszy św. w seminaryjnej kaplicy. W swoim słowie przywołał postać Abrahama i cztery znaki jego wiary - zaufanie, zawierzenie, dynamizm drogi i dziękczynienie. - Patrzymy na jego ludzkie dylematy, na jego ludzkie przeżycia, ale także patrzymy na to, jak bardzo spotkała się jego wola z Bożymi oczekiwaniami: 

Rekolekcje dla pytających o wiarę i drogę życiową odbyły się już po raz 18. Kolejna szansa, by wziąć w nich udział - za rok.