Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Wydarzenia

Orszaki Trzech Króli w diecezji radomskiej

czwartek, 02 stycznia 2020 11:13 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom/Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

W poniedziałek w 850 miejscowościach w całej Polsce i 18 za granicą odbędą się Orszaki Trzech Króli. W tym roku towarzyszyć im będzie hasło "Cuda, cuda ogłaszają!". Jak będą wyglądały orszaki w diecezji radomskiej? 

Odbędą się w ponad 20 miejscowościach. To tradycyjnie już Radom, Starachowice czy Pionki, ale też debiutanci jak Przysucha czy Magnuszew.

 

RADOM

W Radomiu Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz dziewiąty po hasłem: "Tobie Królu i Panie kłaniają się radomianie". Organizują go Rycerze Kolumba. O godz. 11 sprawowana będzie Msza Św. w kościele farnym. Sam orszak rozpocznie się w południe w Rynku. Uczestnicy otrzymają kolorowe korony i śpiewniki oraz przejdą ulicami: Wolność, Reja, przez plac Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego do szopki na skraju Parku Kościuszki. W programie jest sześć scenek:

scena I Rynek: Odczytanie Edyktu Cesarza Augusta;

scena II ul. Reja (przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim): Grzech Pierworodny;

scena III ul. Żeromskiego przy kościele oo. Bernardynów: Na Dworze Króla Heroda;

scena IV u zbiegu ulic Witolda i Żeromskiego: W Gospodzie;

scena V przed Kościołem Garnizonowym: Poruszenie wśród pasterzy;

scena VI szopka koło Galerii Rosa (przed Urzędem Miejskim) Pokłon przed Narodzonym Mesjaszem.

- Przychodzimy podziękować Panu Jezusowi za jego przyjście na świat, za dar zbawienia, który nam daje. Nie ma większej radości, niż uświadomienie sobie, że przez wcielenie Chrystusa są dla nas otwarte podwoje nieba i możemy do tego nieba iśc, to jest dla nas wielki powód do radości - mówi ks. Gabriel Marciniak - organizator Orszaku Trzech Króli w Radomiu i zaprasza do udziału w wydarzeniu:

Warto dodać, że już tradycyjnie odegrane zostaną role Maryi i Józefa. Już po raz dziewiąty Józefem będzie Sławomir Adamiec. Kto natomiast wcieli się w rolę Maryi? Tego można dowiedzieć się tutaj

 

OPOCZNO

Przez Opoczno przejdzie II Orszak Trzech Króli. W południie sprawowana będzie Msza Św. w kościele NMP Królowej Polski. Następnie uczestnicy wyruszą na plac przed Miejskim Domem Kultury. Orszak zakończy część artystyczna i poczęstunek. Organizatorzy zachęcają do przebrania się za królów, pasterzy, aniołków czy diabełków.

 

KOŃSKIE

 To już będzie piąty Orszak Trzech Króli w Końskich. Tradycyjnie wezmą w nim udział trzy parafie. Najpierw w południe we wszystkich kościołach sprawowane będą Msze Św., następnie wszyscy spotkają o godz. 13 przed kościołem św. Mikołaja, skąd wyruszą w stronę ołtarza polowego. Pierwsi wyruszą orszakowicze z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Reprezentować będą Afrykę w niebieskich barwach. Kwadrans przed 13 wyjdzie orszak z parafii Chrystusa Odkupiciela - Azja w zielonym kolorze. Parafianie z kolegiaty w czerwonym kolorze reprezentować będą Europę. Finałem będzie wspólne kolędowanie. 

 

KOZIENICE

Nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus pokłonią się także kozieniczanie. W tym mieście orszak przejdzie po raz ósmy. Tegoroczny wyruszy spod kościoła Św. Rodziny po mszy świętej o godzinie 10:30. Trasa biegnie ulicami: Głowaczowską, Legionów i Warszawską do szopki przy kościele Św. Krzyża.

Na trasie znajduje się pięć przystanków gdzie uczestnicy orszaku zobaczą sceny jasełkowe. - W tym roku koncentrujemy się na kolędzie i na treści, którą ze sobą niesie, w jaki sposób możemy ją odczytać – mówi Jarosław Pawelec, radca rady Rycerzy Kolumba w Kozienicach:

 

PIONKI

W Pionkach Orszak Trzech Króli rozpocznie się Aniołem Pańskim na placu ogrodu jordanowskiego o godz. 11:45. Następnie uczestnicy przejdą ulicami: Dębową, Niepodległości, Jana Pawła II do szopki. Tam odbędzie się losowanie nagród w charytatywnej loterii fantowej. Przygotowano atrakcyjne nagrody. Wśród nich jest trzydniowy pobyt z zabiegami SPA w hotelu Senator dla dwóch osób. Ponadto wygrać można album podarowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, okolicznościowy medal od biskupa Piotra Turzyńskiego i niespodziankę od Rycerzy Kolumba.

- Zebrane środki zostaną przekazane na rzecz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Będzie to spięcie klamrą tego co zaczęliśmy na balu charytatywnym w listopadzie - mówi Michał Kustra – wielki rycerz Zakon Rycerzy Kolumba w Pionkach:

 

PRZYSUCHA

Na orszakowej mapie zadebiutuje w tym roku Przysucha. - Przez wiele lat rodziła się w mojej głowie taka myśl, żeby tu w Przysusze przeszedł orszak. To dość spore miasto i takie wydarzenie jest potrzebne. Postanowiłem, że w tym roku w końcu spróbuję zorganizować - mówi pomysłodawca ks. Kamil Florczak z parafii Miłosierdzia Bożego.

W południe w kościele Miłosierdzia Bożego sprawowana będzie Msza Św. Po liturgii wszyscy wyruszą na rynek.  - Tam będzie koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z lokalnych szkół, a później herbata, piernik. Chcielibyśmy, żeby to wydarzenie łączyło lokalną wspólnotę i tak już jest, bo wiele osób jest zaangażowanych w to wydarzenie. Mamy nadzieję, że to będzie piękne wydarzenie, który łączy ludzi i jednocześnie zbliża do Pana Boga - dodaje ks. Florczak.

Orszak organizują obydwie przysuskie parafie, powiat przysuski i miasto Przysucha.

 

 

ZAKRZEW

Będzie zielono, czerwono i niebiesko. To barwy Orszaku Trzech Króli w Zakrzewie, który odbędzie się już czwarty raz. Jak co roku w organizację wydarzenia zaangażowała się parafia św. Jana Chrzciciela, gmina Zakrzew, szkoła podstawowe i przedszkole, a także strażacy. Orszak poprzedzi Msza Św. o godz. 11. Następnie przed Urząd Gminy przybędą na koniach trzej królowie z Afryki (niebieski), Azji (zielony) i Europy (czerwony). Na początku pojawi się, i to nowość, brzemienna Maryja wraz z Józefem, która podąży w poszukiwaniu miejsca narodzin Dzieciątka. Uczestnicy orszaku pójdą za królami. W tym roku po raz pierwszy poszczególne wioski parafii przyporządkowane zostały do konkretnego króla. Mieszkańcy otrzymają pelerynki zielone, niebieskie lub czerwone. Przygotowanych zostało ponadto ok. 300 koron i śpiewników. Organizatorzy proszą o zabranie koron z poprzednich lat. Orszakowi patronuje medialnie Radio Plus Radom.

 

 

STARACHOWICE

Starachowicki Orszak Trzech Króli wyruszy sprzed kościoła Wszystkich Świętych i pójdzie ulicami: Radomską, Szkolną, Oświatową i aleją Armii Krajowej na Plac pod Skałkami. Tam będzie można oddać pokłon Nowonarodzonemu. To już dziewiąty taki orszak.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Po raz siódmy Orszak Trzech Króli odbędzie się w Skarżysku-Kamiennej. Orszakowicze wyjdą o godz. 13.30 z parafii: św. Brata Alberta oraz Niepokalanego Poczęcia NMP. O godz. 14.30 spotkają się przed kościołem NSJ  i stamtąd razem ruszą do bazyliki ostrobramskiej.

 

SZYDŁOWIEC

VI Szydłowiecki Orszak Trzech Króli wyruszy po Mszy Św. o godz. 10.30 w farze. Trasa wiedzie od Rynku Wielkiego do Rynku Wielkiego.

 

DRZEWICA

Orszak rozpocznie się od Mszy Św. o godz. 12 w kościele św. Łukasza. Następnie przejdzie ulicami miasta do Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Orszak Trzech Króli zakończy się Jasełkami, które przedstawią uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy.

 

MAGNUSZEW

 Po raz pierwszy odbędzie się Orszak Trzech Króli w Magnuszewie. Startuje o godz. 11.30. Rozpocznie się w kościele św. Jana Chrzciciela, następnie ulicą Saperów przejdzie koło  Urzędu Gminy do ulicy Warszawskiej i koło przystanku zawróci z powrotem do kościoła.

Orszaki Trzech Króli odbędą się także w Sieciechowie, Zwoleniu, Jasieńcu Soleckim, Kazanowie, Lipsku, Porębie, Siennie, Brodach, Soltykowie, Kunicach, Miedzierzy, czy Stąporkowie.