Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Wydarzenia

Radomianie pokłonią się Nowonarodzonemu. Już po raz dziewiąty

czwartek, 02 stycznia 2020 15:21 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W poniedziałek, 6 stycznia ulicami blisko 900 miast w kraju i za granicą przejdą Orszaki Trzech Króli. Po raz dziewiąty cześć Dzieciątku Jezus oddadzą również radomianie. Orszak tradycyjnie wyruszy z radomskiego Rynku, a jego ostatnim przystankiem będą szopka i scena przed Urzędem Miasta. 

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Radomia po raz dziewiąty. Niezmiennie towarzyszy mu hasło: "Tobie Królu i Panie kłaniają się radomianie". Radomski orszak zmieniał się na przestrzeni lat. Początkowo - kiedy 6 stycznia nie był dniem wolnym od pracy - w wydarzeniu brało udział o wiele mniej osób. Dziś uczestników liczy się w tysiącach. Organizatorzy i uczestnicy przez dziewięć lat przeszli - dosłownie i w przenośni - przez różne pogody i perypetie - wspomina ks. Gabriel Marciniak - organizator Orszaku Trzech Króli w Radomiu: 

Przebieg i trasa wydarzenia nie różnią się od ubiegłorocznych. O godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. w kościele farnym. Sam orszak rozpocznie się w południe w Rynku. Uczestnicy otrzymają kolorowe korony i śpiewniki oraz przejdą ulicami: Wolność, Reja, przez plac Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego do szopki na skraju Parku Kościuszki. W programie jest siedem scenek:

  • scena I Rynek: Odczytanie Edyktu Cesarza Augusta;
  • scena II ul. Reja (przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim): Grzech pierwszych Rodziców
  • scena III ul. Żeromskiego przy kościele oo. Bernardynów: Na Dworze Króla Heroda;
  • scena IV u zbiegu ulic Witolda i Żeromskiego: W Gospodzie;
  • scena V przed Kościołem Garnizonowym: Poruszenie wśród pasterzy;
  • scena VI szopka koło Galerii Rosa (przed Urzędem Miejskim) Pokłon przed Narodzonym Mesjaszem;
  • scena VII Gmach Urzędu Miasta: Koncert Kolęd w wykonaniu Kameralnego Chóru Mieszanego im. Biskupa Jana Chrapka działającego przy radomskiej katedrze.

- W dobie kiedy wiara jest atakowana, wartości religijne są ośmieszane chcemy staną w obronie naszej wiary. Pokazać przywiązanie do wiary i do tradycji. To nie tylko barwny korowód, konie, ale przede wszystkim na tym Orszaku gromadzi nas Jezus Chrystus. Chcemy - tak jak mędrcy ze Wschodu mu się pokłonić - mówi ks. Gabriel Marciniak: 

Tradycyjnie nie zabraknie żywej szopki, aktorów odgrywających role Maryi i Józefa czy trzech Króli. Będzie czas na wspólne kolędowanie, modlitwę oraz radosne zamanifestowanie swojej wiary. W przededniu Orszaku - w niedzielę, 5 stycznia - o godz. 19.00 odbędzie się natomiast Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Kwartetu MUNDANA. Koncert w kościele Matki Bożej Bolesnej na radomskim Obozisku. 

Patronat medialny nad Orszakiem sprawuje Radio Plus Radom. 

Całości rozmowy z ks. Gabrielem Marciniakiem - organizatorem Orszaku Trzech Króli w Radomiu wysłuchać można tutaj: 

Jednak Radom nie jest jedynym miejscem w diecezji radomskiej, gdzie w ten sposób świętowana będzie Uroczystość Objawienia Pańskiego. Gdzie jeszcze odbędą się orszaki? Podpowiedź znaleźć można tutaj