Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

Wydarzenia

Brama znów wizytówką jedlińskiej parafii

wtorek, 07 stycznia 2020 12:13 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Edward Walczak
Jakub Szczechowski

Zabytkowa brama przy kościele w Jedlińsku odzyskała dawny blask. 

Parafia uzyskała dotację od Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. - To bardzo cenny zabytek, pochodzący jeszcze z XVIII wieku. Na szczycie widoczny jest kartusz z herbem Jastrzębiec zapewne ks. Marcina Porczyńskiego - mówi kierownik radomskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Witold Bujakowski.

Renowacja obejmowała nie tylko detale, ale również umocnienie bramy. - Dużo prac dotyczyło sfery czysto budowlanej. Trzeba było wykonać osuszenie fundamentów, odwodnienie. To był niezbędny etap. Zanim doszliśmy do sztukaterii, musieliśmy wykonać właśnie te prace - dodaje Witold Bujakowski. 

Prace trwały trzy miesiące. Nadzorował je artysta Wojciech Wdowski, a wykonywał Edward Walczak. - Myślę, że ocaliliśmy niebywałe dzieło sztuki - mówi kierownik radomskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

Z renowacji zadowolony jest proboszcz ks. Grzegorz Wójcik. - Wiek swoje zrobił. Brama zaczęła się przechylać na stronę zachodnią, więc była konieczność jej ratowania. Myślę, że jest to wizytówka nie tylko naszej parafii, ale całej diecezji.

Zapraszamy do nas: