Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Ministerstwo rozdzieliło środki na zabytki

środa, 04 marca 2020 14:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

280 tysięcy złotych otrzymała parafii św. Aleksego w Przedborzu w diecezji radomskiej. Wsparcie otrzymała również parafia w Odrowążu pod wezwaniem św. Jacka i Św. Katarzyny. Na pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego liczy również opactwo cysterskie w Wąchocku.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił właśnie wyniki pierwszego naboru w Programie „Ochrona Zabytków”. Dofinansowanie na łączną kwotę ponad 104 mln zł otrzymało 375 projektów. Wśród nich parafia św. Aleksego w Przedborzu.

Ks. Henryk Dziadczyk, proboszcz parafii w Przedborzu poinformował, że parafia otrzymała 280 tysięcy złotych na prace konserwatorsko-restauratorskie przy elewacjach wraz ze wzmocnieniem konstrukcji m.in. XIII-wiecznej wieży kościelnej.

- Otrzymaliśmy dwukrotne dofinansowanie z resoru kultury. Dzięki tej pomocy uratowaliśmy kościelną wieżę, która pamiętająca czasu Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego. Obecnie trwają prace przy estetyce wieży. Ponadto wykonujemy tzw. zszywanie murów nawy głównej kościoła - powiedział ks. Henryk Dziadczyk. Dodał, że w trakcie prac usunięto również odłamki pocisków artyleryjskich z okresu drugiej wojny światowej.

Na ministerialnej liście znajduje się również XVI-wieczny kościół parafialny pw. św. Jacka i Św. Katarzyny w Odrowążu. Na prace konserwatorskie barokowego ołtarza głównego przekazano 90 tys. zł.

Od kilku lat intensywne prace remontowo-konserwatorskie trwają w opactwie cystersów w Wąchocku, który jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce.

- Skończyliśmy już prace przy dachu kościoła w Wąchocku. Wymieniono przy okazji więźbę. Prace odbywały się dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje opat ojciec Eugeniusz Augustyn.

Dodaje, że w planach jest remont wirydarza i dziedzińca. - Trzeba wymienić fugi w ścianach. Są one dziurawe – mówi o. Augustyn.

Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru – w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.