Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Pierwszy piątek miesiąca również duchowo!

piątek, 03 kwietnia 2020 13:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pl.wikipedia.org
Weronika Chochoł

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. w czasie epidemii nie przerywa praktyki pierwszych piątków i sobót miesiąca. Należy natomiast wzbudzić właściwą intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej. 

Komunikat dotyczący praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii wydała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Wynika z niego, że jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, ciągłość owoców nie ulega przerwaniu. Oznacza to, że praktyki nie trzeba zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć ją o kolejny miesiąc.

Jednocześnie - celem podtrzymania ciągłości praktyki Episkopat zaleca, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek/sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia). Jeśli jeśli jest taka potrzeba, należy również skorzystać z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać.