Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna d'Arc, dziewica
Dziś jest: 30 maj 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik zachęca do duchowego przeżywania Triduum Paschalnego

środa, 08 kwietnia 2020 13:39 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Do duchowego przeżywania Triduum Paschalnego zachęcił biskup radomski Henryk Tomasik. Po raz pierwszy od czasów zakończenia drugiej wojny światowej nie będzie wspólnej Mszy Krzyżma w radomskiej katedrze i odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.

Bp Tomasik powiedział, że epidemia wywołana przez koronawirusa jest wielką niespodzianką dla świata. - I dla każdego z nas. Ma ona wymiar medyczny, społeczny, ekonomiczny oraz religijny. Stwarza wielkie problemy. Rodzi także wielkie dobro. Podziwiamy pracę służb medycznych: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, zespołów karetek pogotowia, pracowników przychodni, laboratoriów, diagnostyków, salowych, sprzątaczek, pracowników administracji szpitali i przychodni – mówi ordynariusz radomski.

Przypomina przy tym, że „pracę dla społeczeństwa podejmują służby zapewniające porządek i bezpieczeństwo, ekspedientki, piekarze, dostawcy, służby oczyszczania miasta, pracownicy wodociągów, kierowcy komunikacji zbiorowej, urzędnicy oraz reprezentanci wielu innych zawodów”.

Bp Tomasik w imieniu księży diecezji radomskiej złożył też wyrazy wielkiej wdzięczności wszystkim zatroskanym o zdrowie Polaków i służących naszemu społeczeństwu.

- Dziękuję również wolontariuszom, którzy pomagają samotnym i chorym. To są wielkie doświadczenia dobra, które istnieje wśród nas – dodał ksiądz biskup w rozmowie z Radiem Plus Radom.

1 kwietnia zakończyły się rekolekcje wielkopostne w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, którym przewodniczył bp Henryk Tomasik. Transmitowało je Radio Plus Radom. - Rekolekcje głoszone w pustej katedrze były wyjątkowym doświadczeniem, trudnym doświadczeniem. Jedyny plus takiej sytuacji to była świadomość łączności duchowej. Dzisiaj doświadczamy braku bycia we wspólnocie. Ale uświadamiany sobie, że jesteśmy Kościołem – powiedział bp Tomasik.

Po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej nie będzie wspólnej Mszy Krzyża w radomskiej katedrze i odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. - Nie będzie uroczystej celebracji, ale księża będą łączyli się z nami duchowo – stwierdził ksiądz biskup.

Bp Henryk Tomasik zachęcił wiernych do duchowego przeżywania Triduum Paschalnego, największego święta chrześcijańskiego. - Zachęcam do oglądania transmisji internetowych, abyśmy trwali w łączności duchowej i we wspólnocie wyznawali naszą wiarę – powiedział biskup radomski.

W Wielki Czwartek (9 kwietnia) o godz. 10 bp Henryk Tomasik będzie przewodniczył Mszy Krzyżma. W czasie celebracji zostanie pobłogosławiony olej chorych, olej katechumenów i konsekrowane Krzyżmo. O godz. 18 ordynariusz przewodniczył będzie Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Liturgii Wielkiego Piątku, która rozpocznie się o godz. 18, przewodniczył będzie bp Tomasik.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20. Przewodniczył jej będzie bp Piotr Turzyński.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (12 kwietnia) o godz. 6 bp Tomasik, oznajmiając radość Poranka Wielkanocnego, udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem miastu i całej diecezji radomskiej, stojąc przed wejściem do katedry. Następnie będzie przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej.

Celebracje transmitowane będą przez Radio Plus Radom, z wyjątkiem Mszy Krzyżma, i na stronie internetowej katedry: www.katedra.radom.pl. Ponadto w Wielki Piątek w Radiu Plus Radom można będzie wysłuchać rozważań Drogi Krzyżowej o godz. 17.15.

Zapraszamy do nas: