Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Wydarzenia

W Triduum przyda się miednica

czwartek, 09 kwietnia 2020 07:56 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

- Gdybym miał dawać jakieś wskazówki na ten czas bardzo nietypowego i trudnego Triduum Paschalnego, to bym powiedział, że trzeba je przeżyć pobożnie, rodzinnie i kreatywnie - mówi ks. Marek Adamczyk, proboszcz parafii św. Jadwigi w Radomiu.

Proboszcz z Osiedla Akademickiego zachęca do przedyskutowania przez małżonków jak dobrze wykorzystać ten czas. Poleca także posiłkowanie się propozycjami w internecie. - Ten czas to szansa, by życie duchowe przeniosło się na moment z całym bogactwem do domów rodzinnych. Dobrze, żeby to było kreatywne i pozwoliło na zaangażowanie wszystkich członków rodziny.

Wielki Czwartek

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w wielu kościołach był obrzęd obmywania nóg - symbol służby. W tym roku nie będzie go ze względu na epidemię. - Może trzeba byłoby przygotować miednicę i przeżyć taki moment, kiedy ojciec rodziny symbolicznie umyje wszystkim nogi. Potem można spokojnie usiąść i porozmawiać, co to znaczy - proponuje ks. Adamczyk.

Warto po liturgii spotkać się na kolacji, porozmawiać, pobyć po prostu ze sobą. - Warto odłożyć smartfony, by mieć czas dla siebie. Może dobrym tematem jest Eucharystia. Rodzice mogą powspominać ważne Eucharystie, które przeżyli, podzielić się tym, dlaczego ważne jest dla nich przyjmowanie Ciała Chrystusa.

Można też pomodlić się w intencji kapłanów w dzień pamiątki ustanowienia sakramentu kapłaństwa.

Wielki Piątek

To dzień męki Chrystusa. Warto wspólnie przeżyć Drogę Krzyżową. - Może poprosić dzieci, by przygotowały poszczególne stacje. Może warto ustawić krzyż na stole, zadbać o jakiś wystrój, żeby było trochę inaczej. Potem o godz. 15 zachęcam do znalezienia czasu na osobistą modlitwę - mówi ks. Marek.

Proponuje także przeczytanie Męki Pan Jezusa według św. Jana z podziałem na role. Dobrym pomysłem jest domowa adoracja krzyża, ucałowanie przez członków rodziny. W liturgii przewidziana jest rozbudowana modlitwa powszechna. - To niech będzie taka spontaniczna modlitwa. Zwłaszcza te najmłodsze dzieci są w stanie takie modlitwy sformułować.

Wigilia Paschalna

Cechą charakterystyczną jest rozbudowana liturgia słowa. - Może warto podzielić te czytania tak, by każda z osób mogła je przeczytać. Można odnowić przyrzeczenia chrzcielne, by wszyscy członkowie rodziny jeszcze raz potwierdzili przynależność do Pana Jezusa.

Niedziela Zmartychwstania Pańskiego

Ks. Marek Adamczyk zachęca do radości choćby przez śpiew. Można znaleźć w internecie pieśni chwały, dziękczynienia i zaśpiewać z dziećmi.