Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Wydarzenia

Błogosławieństwo pokarmów w niedzielę i w domu

sobota, 11 kwietnia 2020 19:47 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Tak jeszcze nie było. W związku z epidemią koronawirusa nie będzie błogosławieństwa pokarmów w naszych kościołach. Obrzędu będzie można jednak dokonać w warunkach domowych w naszych rodzinach. 

W tym roku nie będzie tradycyjnego błogosławienia pokarmów przez kapłana w świątyni. Dokona to się w naszych domach w niedzielę przed wielkanocnym śniadaniem. - Kościół daje taką możliwość jak błogosławieństwo pokarmu i stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę. Obrzęd wiele lat temu po Soborze Watykańskim II został zamieszczony w księdze "Obrzędy błogosławieństw" i wielu naszych wiernych świeckich nawet nie wiedziało, że coś takiego istnieje. Ojciec czy matka, ktoś kto jest w domu liderem pobłogosławi pokarmy i pomodli się przy stole wielkanocnym po to, by wspólnie zaznaczyć obecność Pana Boga. Taki obrzęd jest dostępny na stronie internetowej każdej diecezji. W ten sposób ojciec czy matka rodziny staje się kapłanem domowego ogniska - mówi liturgista ks. dr Tomasz Herc. 

Samo błogosławieństwo ma bardzo ważne znaczenie. - Bóg błogosławi. Chcemy, żeby Pan Bóg był obecny w naszej codzienności. Zwyczaj ten jest też oddaniem chwały Panu Bogu. Przynoszone pokarmy też mają swoją symbolikę. Jajko to symbol nowego życia. Wędliny są symbolem potraw paschalnych, baranka, który był spożywany w czasie żydowskiej Paschy. Chleb to symbol Chrystusa, który w chlebie pozostał w Eucharystii - wyjaśnia nasz gość. 

Ks. Tomasz Herc ma nadzieję, że wyjątkowa tegoroczna sytuacja przypomni praktykowane lata temu błogosławienie dzieci przez rodziców np. przed wyjściem do szkoły, przed podróżą. To także okazja do powrotu zapomnianej modlitwy przed posiłkiem.

Liturgista przestrzega przed oferowanymi za pewną kwotę "święconkami". - Nie wchodźmy takie rzeczy. To jest nadużywanie, nawet świętokradztwo, jeśli ktoś żąda pieniędzy za jakąś święconkę.

 

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM  W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 Wszyscy: Amen.

 Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen