Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Wydarzenia

Ziemia się zatrzęsła, wszystko się spełniło...

piątek, 10 kwietnia 2020 19:24 / Autor: Weronika Chochoł
fot. radomska katedra
Weronika Chochoł

- Trwamy dzisiaj w dziękczynieniu za ofiarę Chrystusa, za Jego bosko-ludzką miłość, która zbawia świat, a wyraża się w tym wielkim cierpieniu. Chcemy i stajemy w postawie wiary i wdzięczności przed krzyżem Chrystusa, liturgia Wielkiego Piątku koncentruje się wokół tej właśnie tajemnicy - mówił Biskup Radomski Henryk Tomasik podczas Uroczystości Wielkiego Piątku w radomskiej katedrze. W tym roku - w przeciwieństwie do lat ubiegłych, kiedy świątynia wypełniona była wiernymi - liturgia sprawowana była w obecności kilkunastu osób. 

Wielki Piątek to jedyny dzień w Roku Kościelnym, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni spotykają się na Liturgii Męki Pańskiej. W tym roku liturgia była szczególna, wzięli w niej bowiem udział jedynie kapłani i służba liturgiczna, a także kilku wiernych. 

Uroczystościom Wielkiego Piątku w radomskiej katedrze przewodniczył Biskup Radomski Henryk Tomasik. 

Liturgię rozpoczęła procesja w ciszy i upadek kapłana na twarz, symbolizujący ukorzenie się człowieka przed Tajemnicą Krzyża. Następnie przy obnażonym ołtarzu - bez krzyża, świeczników i obrusów sprawowana była Liturgia Słowa. Wierni wsłuchali się w relację Męki Pańskiej spisanej przez św. Jana. W swoim słowie do wiernych ksiądz biskup przypomniał, o skoncentrowaniu się na tajemnicy krzyża. - Dzisiaj nie będziemy mogli ucałować krzyża Chrystusowego i Jego ran, ale uczestnicząc w tej adoracji złożymy w sercu naszą wdzięczność. Wdzięczność za jego ofiarę i jego miłość: 

- Chrystus pokaże nam z grobu cel - zmartwychwstanie - powiedział bp Henryk Tomasik nawiązując do tajemnicy grobu Pańskiego: 

Po homilii, jak w każdy Wielki Piątek nastąpiła uroczysta, mocno rozbudowana modlitwa powszechna. Wierni modlili się za Kościół, kapłanów i cały lud wierny, katechumenów, wierzących i niewierzących w Chrystusa i Boga, ale także w intencji sprawujących władzę, chorych, cierpiących czy zniewolonych. Taka forma modlitwy powszechnej jest charakterystyczna dla liturgii Wielkiego Piątku. W tym roku wśród intencji znalazła się również modlitwa w intencji osób udręczonych trwającą epidemią koronawirusa:

Kolejną, a za razem centralną częścią Uroczystości Wielkiego Piątku było ukazanie i adoracja krzyża. W tym momencie liturgii ksiądz biskup odsłonił zakryty do tej pory krzyż i zwrócił się do wiernych słowami: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata". Na te słowa wierni odpowiedzieli "Pójdźmy z pokłonem". W tym momencie zawsze następowało ucałowanie krzyża, jednak w ten szczególny Wielki Piątek, Biskup Radomski po odsłonięciu, trzymał uniesiony krzyż, w który wpatrywali się uczestnicy liturgii, w głębi serca wyrażając wdzięczność za ofiarę i miłość Chrystusa. Po adoracji krzyża wierni przyjęli Komunię Świętą. Hostia z ciemnicy przeniesiona została na pokryty już obrusem ołtarz.

Ostatnim punktem Wielkopiątkowego nabożeństwa było przeniesienie Hostii Świętej w monstrancji do Grobu Pańskiego. 

Wielka Sobota to kolejny dzień Triduum Paschalnego. Wieczorem bądź w nocy odprawiana jest Wigilia Paschalna, przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona nocnym czuwaniem na cześć Pana, nawiązującym do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, szczególnie zaś dla chrześcijan - do nocy zmartwychwstania Chrystusa. Ma ona uświadomić nam, że jest to największe wydarzenie nie tylko w czasie świąt paschalnych, ale w całej historii ludzkości. W tym roku nie będzie święcenia pokarmów w kościołach. Obrzędu będzie można jednak dokonać w warunkach domowych w naszych rodzinach - w niedzielę. Jak to zrobić? O tym przeczytać można tutaj

Liturgia Wigilii Paschalnej w radomskiej katedrze rozpocznie się o godz. 20.00, a przewodniczył jej będzie bp Piotr Turzyński.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 bp Henryk Tomasik, oznajmiając radość Poranka Wielkanocnego, udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem miastu i całej diecezji radomskiej, stojąc przed wejściem do katedry. Następnie będzie przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej.

Celebracje transmitowane będą przez Radio Plus Radom i na stronie internetowej katedry.

Całości homilii ks. bp. Henryka Tomasika wysłuchać można tutaj: