Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria Klementyna Annuarita Nengapeta, dziewica i męczennica
Dziś jest: Niedziela, 29 listopada 2020

Wydarzenia

Pierwsza msza w nowym kościele na Sadkowie!

niedziela, 26 kwietnia 2020 12:57 / Autor: Michał Kaczor
fot. Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Na ten dzień długo czekali wierni parafii na radomskim Sadkowie. Dziś odprawiona została pierwsza msza święta w nowym kościele św. Jana Pawła II w Radomiu!

Co prawda schody jeszcze prowizoryczne, ławki zakurzone, dźwięk niewytłumiony, ale w parafii św. Jana Pawła II na Sadkowie odprawiona została pierwsza msza święta w nowo wybudowanej świątyni. To moment, na który długo czekali parafianie.

- Towarzyszy mi uczucie, którę mogę porównać do mojej mszy prymicyjnej. Tym bardziej, że to dzieło powstało z pomocą wiernych, z własnym zaangażowaniem i w końcu człowiek doczekał się momentu, kiedy wchodzi do nowego kościoła i może sprawować w nim Eucharystię – mówi ks. Dariusz Olender, proboszcz parafii.

Proboszcz teraz czeka na poświęcenie murów przez księdza biskupa Henryka Tomasika.

- Moim marzeniem byłoby w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, ale okoliczności są, jakie są. Chciałbym, żeby cała parafia brała w doniosłej chwili udział – dodaje ks. Olender.

Otwarcie kościoła było długo wyczekiwane przez parafian. Potwierdza to zaangażowanie ludzi w przygotowanie do pierwszej mszy.

- Ponad 10 lat zbieramy fundusze i organizujemy budowę. Czy parafianie czekali? Myślę, że tak. Wizyta duszpasterska i wszelkie rozmowy o tym świadczą, a jednocześnie wielkie zaangażowanie. Wczoraj w porządkowaniu terenu brało udział wielu ludzi. Przyszli, myli okna, sprzątali środek, a nawet zorganizowali prowizoryczne schody – podkreśla proboszcz.

Pierwsza msza święta to dopiero początek drogi. Przed proboszczem, księżmi i parafianami jeszcze wiele wyzwań.

- Czekamy, żeby zorganizować dobre nagłośnienie, ogrzewanie podłogowe i ostatnią wylewkę, żeby nie kurzyło się – wylicza ks. Olender.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. W związku z tym otwarcie przebudowanej świątyni ma dodatkową symbolikę.

 

W czasie pandemii koronawirusa parafia na Sadkowie „wyszła do wiernych”. Przykładowo, w Niedzielę Palmową proboszcz przejechał samochodem i poświęcił palmy parafianom. Podobnie było z błogosławieństwem pokarmów w Wielką Sobotę, a po liturgii Wigilii Paschalnej ks. Olender pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem.

W 1984 r. bp Edward Materski rozpoczął starania zmierzające do stworzenia w okolicach radomskiego lotniska wojskowego placówki duszpasterskiej. W 1985 r. zakupiono ziemię na cele kościelne, jednak władze komunistyczne nie wyrażały zgody na budowę w tym miejscu świątyni. 24 XII 1985 r., w godzinach rannych grupa ok. 50 osób z miejscowości Natolin i Sadków wraz z ks. Mieczysławem Głogowskim postawiła krzyż i z przygotowanych elementów zbudowała drewnianą kaplicę, którą pobłogosławił bp Edward Materski 26 XII 1985 r. W kolejnych latach, mimo sprzeciwu władz, kaplica została rozbudowana. Parafię pw. św. Cyryla i Metodego erygował bp Edward Materski 25 XII 1989 r. Biskup Henryk Tomasik zmienił wezwanie parafii, nadając jej 5 VI 2011 r. tytuł św. Jana Pawła II. W 2009 r. rozpoczęto budowę kościoła wg projektu arch. Jerzego Biedronia i Jerzego Kosiora, staraniem ks. Dariusza Olendra i parafian. Wystrój świątyni zaprojektowała pracownia artystyczno-rzeźbiarska Andrzeja Pasonia ze Starego Sącza. 22 X 2012 r. bp Henryk Tomasik wmurował w ściany kościoła kamień węgielny oraz akt erekcyjny.