Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Dzisiaj bp Adam Odzimek świętuje 35 rocznicę swojej sakry

wtorek, 12 maj 2020 08:55 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

35 lat temu ksiądz dr Adam Odzimek otrzymał sakrę biskupią z rąk kardynała Józefa Glempa. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu. - Niech Bóg błogosławi Jego posłudze kapłańskiej i biskupiej - mówi w rozmowie z Radiem Plus Radom biskup Henryk Tomasik.

Ksiądz biskup Henryk Tomasik podziękował za współpracę i podejmowane zadania w diecezji radomskiej. - Niech Bóg obdarza dostojnego Jubilata łaską, siłą i zdrowiem. Spotkaliśmy się już w czasie studiów, potem byłem na jego święceniach biskupich w Radomiu. Pamiętam ten moment i przemówienia biskupa Edwarda Materskiego i Adama Odzimka. Gratuluję i życzę Bożego błogosławieństwa na dalsze lata posługi - powiedział dzisiaj biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Kolegą rocznikowym bpa Adama w Wyższym Seminarium Duchownym był ks. prałat Jan Niziołek. - Zawsze byliśmy dumni i cieszyliśmy się, że Bóg powołał jednego z naszego rocznika na biskupstwo. Wyróżniał się inteligencją, był wysportowany i kochał ludzi. Zawsze ciepły w kontaktach z ludźmi. Dostrzegał każdego człowieka. Dzisiaj dziękujemy za 35 lat biskupstwa Adama - powiedział ks. Niziołek.

Bp Adam Odzimek wspomina, że w dniu święceń biskupich nad głowami wiernych dostrzegł na placu przed świątynią olbrzymi napis „Byłeś z nami, jesteśmy z Tobą”. - Te słowa towarzyszyły mi wówczas, jak również były obecne przez następnych 35 lat mojej posługi biskupiej. Mówią też o dalszej posłudze, jaką Bóg mi daje. Biskupi Henrykowi i Piotrowi, siostrom zakonnym, alumnom i wspólnotom parafialnym, które odwiedzam, w tym trudnym czasie dla wiary, Kościoła chcę powiedzieć - cieszę się Wami, że jesteście tymi, którzy kochacie Chrystusa i Kościół święty – powiedział biskup Adam Odzimek.

Bp Adam Odzimek urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Syrokomli w Radomiu wstąpił w 1962 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Jego formacja seminaryjna została przerwana na dwa lata z powodu odbycia służby wojskowej Gubinie i Opolu. Był to element represji władz państwowych wobec Kościoła w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął w sandomierskiej katedrze z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 31 maja 1969 roku. Następnie podejmował posługę kolejno w następujących parafiach: Bardzice, Szewna, Białaczów i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

W roku 1972 został skierowany na Katolicki Uniwersytet Lubelski w celu podjęcia studiów specjalistycznych. Ukończył je w 1976 r. uzyskując magisterium i licencjat z teologii biblijnej. W miesiącach wakacyjnych pełnił funkcje wikariusza substytuta w parafii Skotniki Koneckie (1973 r.) i w Modliborzycach (1976 r.). Z kolei 24 czerwca 1978 r. obronił pracę doktorską na temat "Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach a Łukaszowy opis męki Jezusa". Zaraz potem otrzymał nominację na wykładowcę Nowego Testamentu w sandomierskim seminarium duchownym. Licencjat z nauk biblijnych uzyskał na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie studiował w latach 1980-1984. Po powrocie z Rzymu 1 lutego 1984 r. przyjął nominację na wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz opiekuna biblioteki seminaryjnej.

3 kwietnia 1985 r. święty Jan Paweł II mianował ks. dr Adama Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej, w której w latach 1985-1992 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa, prymasa Polski na placu przed konkatedrą radomską. Współkonsekratorami byli: bp Edward Materski i bp Stanisław Szymecki, biskup diecezjalny kielecki. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu. W 1985 został ustanowiony wikariuszem generalnym diecezji sandomiersko-radomskiej. Wszedł w skład rady kapłańskiej, kolegium konsultorów i rady ds. ekonomicznych. W 1986 objął godność dziekana radomskiej kapituły katedralnej.

25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i wikariuszem generalnym diecezji. Objął też funkcję przewodniczącego wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej Został mianowany dziekanem Kapituły Katedralnej św. Kazimierza w Radomiu. Od 1 września 1992 r. był wykładowcą Nowego Testamentu w radomskim seminarium duchownym, a w latach 2001-2013 wykładał na Wydziale Teologicznym, a poźniej w Instytucie Teologicznym w Radomiu USKW w Warszawie.

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1990–1998 przewodniczącym Komisji do spraw Trzeźwości, zasiadał także w Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego, Komisji Charytatywnej i Podkomisji Biblijnej.

Zawołaniem biskupim księdza biskupa Adama Odzimka są słowa: „Ne deficiant fides caritasque” – „Aby wiara i miłość były mocne”.

W maju ubiegłego roku, wraz z biskupem radomskim ks. bp Henrykiem Tomasikiem, świętował złoty jubileusz kapłaństwa. Po osiągnięciu wieku kanonicznego, 7 października 2019 r., Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Adama Odzimka z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. Tym samym bp Odzimek przeszedł na emeryturę. Od wielu lat jest zapalonym kibicem polskich siatkarzy.