Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Sebastian, męczennik
Dziś jest: Środa, 20 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Wiemy, kiedy młodzi przystąpią do sakramentu bierzmowania

wtorek, 12 maj 2020 10:12 / Autor: Radosław Mizera
foto: fara.radom.pl
Radosław Mizera

Terminy wznowienia udzielania sakramentów bierzmowania są uzależnione od powrotu uczniów do szkół – powiedział biskup Henryk Tomasik w Kwadransie dla Pasterza. Minister Łukasz Szumowski zapowiedział dzisiaj wydanie razem z ministrem edukacji komunikatu ws. wznowienia zajęć szkolnych. Czas epidemii spowodował, że we wszystkich parafiach duszpasterze i katecheci zawiesili przygotowania do tegorocznego bierzmowania.

Bp Henryk Tomasik w swojej cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" przypomniał, że od świąt wielkanocnych do pierwszych dni wakacyjnych codziennie były udzielane w parafiach sakramenty bierzmowania. - To było doświadczenie wspólnoty parafialnej. Może trudno w to uwierzyć, ale każda taka wizyta w parafii ukazywała różnice, czy kontrasty wspólnot. Widać było rozmodlenie, zaangażowanie młodzieży i samych wiernych – powiedział ksiądz biskup.

Dodał, że fundamentalną sprawą jest kontakt z grupą młodzieży, która przystępuje do sakramentu bierzmowania. - Chciałbym przy okazji złożyć wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy przygotowują młodych do tego sakramentu. Ten moment ma rozpocząć nowy etap dojrzałego wyzwania wiary. Bierzmowanie nie jest celem, ale etapem. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie młodzieży do nowego etapu wyzwania wiary, a nie tylko do samej uroczystości – zauważył ordynariusz radomski.

W dalszej części rozmowy ksiądz biskup pytał czy kandydaci do bierzmowania nie zapomnieli o modlitwie, wyzwaniu wiary, o przygotowaniu do sakramentu bierzmowania. - W tej chwili nie możemy organizować w parafiach spotkań z młodzieżą, ale ważne jest, by kandydaci mieli potrzebę osobistego przygotowania do przyjęcia sakramentu. Nikt nie skontroluje naszej modlitwy, poziomu wiary w modlitwie. To zadanie każdego z nas. Ważne, by młodzi nie zapomnieli o Chrystusie i przygotowaniu do sakramentu. Sam fakt udzielania sakramentu bierzmowania zależy od przebiegu epidemii, od tego, czy szkoły wrócą do zajęć. Kiedy pojawią się możliwości pracy z młodzieżą wówczas parafie wspólnie z rodzicami ustalą terminy bierzmowań – powiedział bp Tomasik.

Czas epidemii spowodował, że potrzeba było zawiesić przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Jeśli uczniowie wrócą do szkół trzeba będzie wyznaczać szczególne warunki, bo w niektórych świątyniach liczebność czy limity, nie będą pozwalały na to, żeby mogli się zgromadzić wszyscy. Niewykluczone są zostaną wprowadzone podziały na mniejsze grupy.

W diecezji radomskiej sakrament bierzmowania przyjmuje rocznie około  9 tysięcy kandydatów.

Biskup radomski Henryk Tomasik prosi rodziców o pomoc w przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania. Więcej TU:

Biskup Henryk Tomasik zachęcił rodziców do większej współpracy z parafiami w przygotowywaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania. Więcej TU: