Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

Wydarzenia

Święcenia kapłańskie w radomskiej katedrze. Rekolekcje diakonów w seminarium

środa, 13 maj 2020 14:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Pięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przystąpi do święceń kapłańskich. Uroczystość odbędzie się 30 maja w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Nadal nie ma decyzji władz uczelni odnośnie powrotu alumnów do seminarium. Obecnie przebywają w swoich domach rodzinnych.

Ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przyznał, że rozważana była zmiana miejsca uroczystości święceń kapłańskich, aby wzięła w niej większa liczba wiernych, składająca się głównie z członków najbliższej rodziny.

- Była rozważana taka koncepcja, ale w porozumieniu z księdzem biskupem Henrykiem Tomasikiem i kandydatami do święceń zdecydowaliśmy ostatecznie, że takiej potrzeby nie ma, żeby święcenia odbyły się w innym kościele, niż katedra - powiedział dzisiejszy gość Radia Plus Radom.

Od najbliższej niedzieli zostanie zwiększony limit wiernych, którzy będą mogli uczestniczyć we mszy świętej. Według nowych wytycznych wynosi on: jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Do tej pory obowiązywał przepis jednej osoby na 15 m2. Zmiany oznaczają, że na przykład w święceniach kapłańskich w katedrze radomskiej będzie mogło uczestniczyć ok. 105 osób, nie wliczając księży uczestniczących w koncelebrze.

Święcenia kapłańskie odbędą się 30 maja o godzinie 10.00. Przystąpi do nich 5 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Przed uroczystością odbędą się rekolekcje dla kandydatów do kapłaństwa.

- Są one wymogiem prawa kanonicznego. Aby sprostać przepisom sanitarnym zdecydowaliśmy, że tym razem rekolekcje odbędą się w wydzielonej części naszego seminarium. Jest tam kaplica i pokoje mieszkalne - powiedział ks. Wojtkun.

Nadal nie zapadła decyzja w sprawie powrotu alumnów do seminarium duchownego.