Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: 14 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół we Wsoli zbiera na remont organów

wtorek, 19 maj 2020 12:39 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Ryszard Dziura
Monika Nowakowska

Ich niebiańskie brzmienie słychać było w kościele od 150 lat - teraz odmówiły posłuszeństwa i wymagają gruntownego remontu. Parafia pw. św. Bartłomieja we Wsoli prowadzi zbiórkę pieniędzy na organy kościelne.

Zbudowany z czerwonej cegły kościół św. Bartłomieja we Wsoli pod Radomiem ma ok. 100 lat, a od ponad 30 oficjalnie jest zabytkiem. Kościół prezentuje ogromną wartość historyczną i artystyczną. Obiekt jest jednym z nielicznych przykładów stylu neormańskiego na terenie ziemi radomskiej.

Pierwszy drewniany kościół pw. św. Bartłomieja istniał w tym miejscu już ok. 1470 roku. W XVI wieku budynek popadł w ruinę, jak czytamy w źródłach, „spustoszony, przez kalwinów”. O dalszych jego losach przekazy milczą. Wiadomo tylko, że w 1629 roku zbudowano kolejny kościół drewniany. Obecny, trzeci, murowany kościół został wzniesiony w latach 1918-1930 według projektu Jarosława Wojciechowskiego, architekta z Warszawy. Jego konsekracja odbyła się w 1934 roku. Dwa lata wcześniej, modrzewiowy kościół z 1629 roku został rozebrany, a w 1934 roku przeniesiony do Bodzechowa w województwie świętokrzyskim.

Obecny kościół został gruntownie wyremontowany na początku lat 90. XX wieku. Budynek wewnątrz otynkowano i odmalowano oraz poddano konserwacji jego zabytkowe wyposażenie, w tym organy - przypomina były proboszcz parafii ks. senior Andrzej Pawlik:

Nadgryzione zębem czasu organy, wymagają teraz pilnego remontu. Ich koszt wraz z remontem podłogi został oszacowany na 50 tys. złotych. Parafii nie stać na taki wydatek - mówi proboszcz ks. kanonik Roman Kotlimowski:

- Te organy są w stanie agonalnym - mówi proboszcz. Bardzo proszę o modlitwę i intencji tego dzieła. Chcielibyśmy, by organy służyły dla uwielbienia Pana Boga i parafian. Ufam, że nam się to uda - dodaje.

Z pomocą natychmiast ruszyli parafianie, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy. -Dziś nie potrafimy wyobrazić sobie bez nich żadnej Mszy Świętej. Wszystkich chętnych chcących wesprzeć te działania prosimy o wsparcie finansowe - apeluje wójt gm. Jedlińsk Kamil Dziewierz:

Pieniądze można wpłacać na konto bankowe parafii lub bezpośrednio u proboszcza. Ostatnia konserwacja organów została przeprowadzona w latach 1987 – 1994.

Zapraszamy do nas: