Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. January, męczennik
Dziś jest: 19 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Święcenia diakonatu dopiero jesienią

środa, 20 maj 2020 14:41 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu dopiero jesienią przyjmą święcenia diakonatu. Uroczystość tradycyjnie odbywała się w połowie czerwca.

Informację potwierdził ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. - Uzgodniliśmy z księdzem biskupem i alumnami, że święcenia diakonatu nie odbędą się w czerwcu, lecz po wakacjach. Nie ma jeszcze wyznaczonej daty uroczystości - powiedział ks. Wojtkun.

Zmiana jest podyktowana brakiem alumnów w seminarium duchownym. Przebywają oni w swoich domach rodzinnych z powodu zagrożenia koronawirusem. Konferencje i wykłady odbywają się zdalnie za pomocą platformy wideokonferencji.

Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. Zadaniem diakona w celebracjach liturgicznych jest zasadniczo asystowanie i posługiwanie przewodniczącemu liturgii. Ponadto, diakoni głoszą kazania lub homilie, mogą udzielać Komunii świętej, chrztu, asystować przy ślubach, przewodniczyć nabożeństwom, obrzędom pogrzebu, sprawować sakramentalia, nosić wiatyk do chorych, a także głosić Ewangelię. Wyświęceni diakoni zobowiązują się do codziennej celebracji Liturgii Godzin.

Znakiem diakona jest skrzyżowana stuła i szata, zwana dalmatyką.