Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik do diakonów: Chrystus nie obiecuje uczniom samych sukcesów

sobota, 23 maj 2020 10:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Potrzeba dużo modlitwy, by młodzi kapłani zachowali w swoich sercach młodzieńczy entuzjazm duszpasterski – powiedział biskup Henryk Tomasik w przededniu rozpoczęcia rekolekcji przez diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. 30 maja w radomskiej katedrze o godzinie 10.00 odbędzie się uroczystość święceń kapłańskich. Przystąpi do nich pięciu diakonów. 

Bp Henryk Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom powiedział, że rzeczywistość społeczna, moralna, materialna i religijna jest dzisiaj coraz bardziej skomplikowana. - To wszystko stawia przed duszpasterzami a szczególnie młodymi nowe wyzwania. W Ewangelii spotykamy trudny moment, który jest trudny dla nas wszystkich, kiedy Chrystus mówi do swoich uczniów „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”. Ale padają tam również słowa „posyłam was jak owce między wilki”. Bardzo ciekawe i trochę niepokojące słowa. To przygotowanie uczniów, aby mieli świadomość trudnych sytuacji w życiu – mówił ksiądz biskup.

Bp Tomasik przypomniał też słowa Jana Pawła II, które wypowiedział w czasie jednego ze spotkań z młodzież. - Ojciec Święty czytając Ewangelią zauważył, że Chrystus nie obiecuje uczniom samych sukcesów, ale przygotowuje ich na trudne sytuacje. Dla niego był to ważny argument za prawdziwością Ewangelii, za ten realizm Chrystusa. Życie staje się coraz bardziej skomplikowane. Ale ważny jest cel i świadomość, że kapłan może pomóc drugiemu człowiekowi w osiąganiu zbawienia – powiedział bp Tomasik. Obecnie biskup radomski przeprowadza przed święceniami indywidualne rozmowy z diakonami. - Cechą młodości jest entuzjazm. Dlatego potrzeba dużo modlitwy, by młodzi kapłani zachowali w swoich sercach ten młodzieńczy entuzjazm duszpasterski – powiedział ksiądz biskup.

W święceniach w radomskiej katedrze – zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi - będzie mogło uczestniczyć 105 osób, nie wliczając księży uczestniczących w koncelebrze.