Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Czterech diakonów przyjmie święcenia kapłańskie

niedziela, 24 maj 2020 21:07 / Autor: Monika Nowakowska
foto: ks. Zbigniew Niemirski/Gość.pl
Monika Nowakowska

Czterech diakonów radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego rozpoczęło wieczorem rekolekcje przed święceniami kapłańskimi, których udzieli bp Henryk Tomasik w najbliższą sobotę, 30 maja o godz. 10.00 w katedrze Opieki NMP.

Jak poinformował serwis internetowy Gość Radomski AVE, dzisiaj po południu po raz pierwszy kandydaci do kapłaństwa wyrazili wolę przyjęcia święceń przy pomniku św. Jana Pawła II, który stoi naprzeciw głównego wejścia do seminarium. Modlitwie przewodniczył ks. prał. dr Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego WSD, który przypomniał zebranym diakonom, że "Eucharystia jest szczytem i sercem życia kapłana".

- Msza św. jest ofiarą i wzorem ofiarnego życia kapłana. Za chwilę złożycie podania o święcenia prezbiteratu, które adresujecie do biskupa Henryka Tomasika, a potem rozpoczniecie zamknięte rekolekcje przed święceniami. Życzę wam, byście umieli czynić swe życie darem dla innych - powiedział rektor.

Tegoroczne rekolekcje, z powodu epidemii, nie odbywają się - jak to było w minionych latach - poza murami seminarium. Zostały zorganizowane w seminaryjnym gmachu w odseparowanej części, z kaplicą i refektarzem, gdzie wcześniej mieszkały siostry franciszkanki ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Poprowadzi je ks. Grzegorz Tęcza, ojciec duchowny radomskiego seminarium - czytamy w relacji ks. dr Zbigniewa Niemirskiego.

Inna w swej oprawie będzie tegoroczna liturgia święceń kapłańskich i inne będą Msze św. prymicyjne.

- Obostrzenia sprawiają, że będzie w nich uczestniczyć najbliższa rodzina i wąskie grono przyjaciół. Może to przyczyni się do głębszego przeżycia przez uczestniczących. Ale będą także transmisje online. Zobaczymy. Ufam, że tegoroczne, tak inne święcenia, przyniosą owoce, które pokażą, czego chce przez to dokonywać Pan Bóg - mówi diakon Michał Kopciński.

Istotnym momentem udzielania święceń jest nałożenie rąk Biskupa na głowę nowo wyświęcanych prezbiterów. Ten starożytny gest liturgiczny ma swoją niezwykłą wymowę i głębię, dlatego dokonuje się w całkowitym milczeniu.bW tym roku ze względu na epidemię koronawirusa i obostrzenia sanitarne ograniczymy gest wkładania rąk i przekazanie pocałunku pokoju jedynie do Księdza Biskupa – Szafarza Święceń.

Ze względu na reorganizację prezbiterium w katedrze i ograniczoną liczbę miejsc dla koncelebransów do koncelebry w prezbiterium zaproszeni są proboszczowie z parafii pochodzenia neoprezbiterów, wychowawcy i wykładowcy seminaryjni, a pozostali kapłani w ławkach poza prezbiterium z prawej strony katedry.

Zatem dzisiaj na ręce księdza rektora podania o święcenia kapłańskie złożyli:

1. diakon Michał Kopciński pochodzący z parafii św. Stefana w Radomiu, który praktyki odbywał w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej.

2. diakon Michał Nachyła pochodzący z parafii św. Andrzeja Boboli w Małęczynie i św. Stefana w Radomiu, który praktyki odbywał w parafii Jastrząb.

3. diakon Paweł Łęcki pochodzący z parafii św. Mikołaja w Wysokiej, który praktyki odbywał w parafii św. Jadwigi w Radomiu.

4. diakon Łukasz Szymański pochodzący z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu, który praktyki odbywał w parafii św. Teresy od dzieciątka Jezus w Radomiu.